Nadciśnienie tętnicze (NT), stan przedrzucawkowy – to nie legenda, to niestety Nasza oddziałowa codzienność ⚠️⚠️⚠️

Na początek garść podstaw.

Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego zarówno dla ciąży jak i nie-ciąży wynoszą ‼️DO‼️ 140/90mmHg (pierwsza wartość to tzw. ciśnienie skurczowe, druga – ciśnienie rozkurczowe). Przekroczenie jednej ‼️LUB‼️ drugiej wartości to nieprawidłowość.

Z zasady ciśnienie tętnicze u kobiet ciężarnych może być niższe niż na co dzień i jest to związane z szeregiem zmian zarówno strukturalnych, jak i hormonalnych jakie zachodzą w Naszym organizmie, kiedy rozwija się mały człowiek. Celem jest przede wszystkim ułatwienie przepływu krwi przez łożysko, co skutkuje lepszym dotlenianiem i odżywianiem Twojego dziecka.?

Nadciśnienie tętnicze możemy podzielić (z perspektywy położnika) na 2 grupy:

1️⃣ Nadciśnienie tętnicze przedciążowe – kiedy chorowałaś już przed ciążą lub patologia ta została rozpoznana przed 20 tygodniem ciąży.

2️⃣ Nadciśnienie tętnicze ciążowe (dawniej tzw. PIH) – kiedy rozwija się po 20 tygodniu ciąży.

Najczęściej wartości ciśnienia normują się wtedy do 6 tygodni po zakończeniu ciąży.

Kiedy mierzymy ciśnienie tętnicze❓

Według standardu opieki okołoporodowej powinnaś mieć zmierzone ciśnienie tętnicze przy okazji każdej wizyty. Jeżeli pojedynczy pomiar oscyluje w granicy 140/90mmHg – nie martw się – nie od razu rozpoznajemy u Ciebie nadciśnienie tętnicze. Istnieje bowiem syndrom nazywany zespołem białego fartucha – czyli sytuacja, kiedy pomiary gabinetowe przekraczają normę, a w pomiary domowe są perfect ? (czy naprawdę jesteśmy aż tak stresogenni? ?). Zazwyczaj więc proponujemy pomiary domowe i zapisy, które przeanalizujemy na kolejnych wizytach – dopiero przy powtarzających się nieprawidłowych wartości ciśnienia skurczowego LUB rozkurczowego rozpoznamy NT.

Co jeżeli mam nadciśnienie tętnicze❓

Dostaniesz od Nas zalecenie pomiarów w warunkach domowych kilka razy dziennie oraz zapisów wyników. Pamiętaj, aby mierzyć ciśnienie po kilkunastominutowym odpoczynku, w pozycji siedzącej. Nie zawsze patologia ta wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego – jeżeli natomiast będzie taka potrzeba lekiem najczęściej stosowanym jest metyldopa w formie doustnej. Nadciśnienie tętnicze może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu innych narządów, dlatego okresowo zalecimy Ci wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.

Na co zwrócić uwagę❓

Jeżeli wartości RR pomimo aktualnej terapii przekraczają wartości 140 LUB 90 mmHg powinnaś ustalić dodatkową wizytę ze swoim ginekologiem/hipertensjologiem/kardiologiem celem ewentualnej modyfikacji dawki lub zmiany leczenia. Jeżeli natomiast wartości ciśnienia przekraczają wartości 160/110mmHg lub dołączyły się niepokojące objawy takie jak np. silny ból głowy, zaburzenia widzenia, ból brzucha zwłaszcza nadbrzusza, nudności/wymioty – powinnaś zgłosić się na izbę przyjęć.

Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest niebezpieczne w czasie trwania ciąży❓

Przede wszystkim dlatego, że patologia ta może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania zarówno łożyska, jak i innych narządów. W związku z tym może rozwinąć się tzw. FGR, czyli zahamowanie wzrastania płodu, stan przedrzucawkowy (o tym więcej w kolejnych postach), rzucawka czy zespół HELLP. Może dojść również do odklejenia się łożyska.

Kiedy rozwiązujemy ciążę powikłaną nadciśnieniem tętniczym❓

Niepowikłane nadciśnienie tętnicze jest wskazaniem do zakończenia ciąży po ukończeniu 38tc. NT samo w sobie NIE JEST wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego ‼️

Jeżeli chcielibyście zagłębić się w tematykę NT podsyłamy link do aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników: https://www.ptgin.pl/…/Post%C4%99powanie%20w%20nadci%C5…