Nadciśnienie tętnicze (NT), stan przedrzucawkowy – to nie legenda, to niestety Nasza oddziałowa codzienność
Na początek garść podstaw.
Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego zarówno dla ciąży jak i nie-ciąży wynoszą DO 140/90mmHg (pierwsza wartość to tzw. ciśnienie skurczowe, druga – ciśnienie rozkurczowe). Przekroczenie jednej LUB drugiej wartości to nieprawidłowość.
Z zasady ciśnienie tętnicze u kobiet ciężarnych może być niższe niż na co dzień i jest to związane z szeregiem zmian zarówno strukturalnych, jak i hormonalnych jakie zachodzą w Naszym organizmie, kiedy rozwija się mały człowiek. Celem jest przede wszystkim ułatwienie przepływu krwi przez łożysko, co skutkuje lepszym dotlenianiem i odżywianiem Twojego dziecka.
Nadciśnienie tętnicze możemy podzielić (z perspektywy położnika) na 2 grupy:
Nadciśnienie tętnicze przedciążowe – kiedy chorowałaś już przed ciążą lub patologia ta została rozpoznana przed 20 tygodniem ciąży.
Nadciśnienie tętnicze ciążowe (dawniej tzw. PIH) – kiedy rozwija się po 20 tygodniu ciąży.
Najczęściej wartości ciśnienia normują się wtedy do 6 tygodni po zakończeniu ciąży.
Kiedy mierzymy ciśnienie tętnicze
Według standardu opieki okołoporodowej powinnaś mieć zmierzone ciśnienie tętnicze przy okazji każdej wizyty. Jeżeli pojedynczy pomiar oscyluje w granicy 140/90mmHg – nie martw się – nie od razu rozpoznajemy u Ciebie nadciśnienie tętnicze. Istnieje bowiem syndrom nazywany zespołem białego fartucha – czyli sytuacja, kiedy pomiary gabinetowe przekraczają normę, a w pomiary domowe są perfect (czy naprawdę jesteśmy aż tak stresogenni? ). Zazwyczaj więc proponujemy pomiary domowe i zapisy, które przeanalizujemy na kolejnych wizytach – dopiero przy powtarzających się nieprawidłowych wartości ciśnienia skurczowego LUB rozkurczowego rozpoznamy NT.
Co jeżeli mam nadciśnienie tętnicze
Dostaniesz od Nas zalecenie pomiarów w warunkach domowych kilka razy dziennie oraz zapisów wyników. Pamiętaj, aby mierzyć ciśnienie po kilkunastominutowym odpoczynku, w pozycji siedzącej. Nie zawsze patologia ta wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego – jeżeli natomiast będzie taka potrzeba lekiem najczęściej stosowanym jest metyldopa w formie doustnej. Nadciśnienie tętnicze może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu innych narządów, dlatego okresowo zalecimy Ci wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.
Na co zwrócić uwagę
Jeżeli wartości RR pomimo aktualnej terapii przekraczają wartości 140 LUB 90 mmHg powinnaś ustalić dodatkową wizytę ze swoim ginekologiem/hipertensjologiem/kardiologiem celem ewentualnej modyfikacji dawki lub zmiany leczenia. Jeżeli natomiast wartości ciśnienia przekraczają wartości 160/110mmHg lub dołączyły się niepokojące objawy takie jak np. silny ból głowy, zaburzenia widzenia, ból brzucha zwłaszcza nadbrzusza, nudności/wymioty – powinnaś zgłosić się na izbę przyjęć.
Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest niebezpieczne w czasie trwania ciąży
Przede wszystkim dlatego, że patologia ta może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania zarówno łożyska, jak i innych narządów. W związku z tym może rozwinąć się tzw. FGR, czyli zahamowanie wzrastania płodu, stan przedrzucawkowy (o tym więcej w kolejnych postach), rzucawka czy zespół HELLP. Może dojść również do odklejenia się łożyska.
Kiedy rozwiązujemy ciążę powikłaną nadciśnieniem tętniczym
Niepowikłane nadciśnienie tętnicze jest wskazaniem do zakończenia ciąży po ukończeniu 38tc. NT samo w sobie NIE JEST wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego
Jeżeli chcielibyście zagłębić się w tematykę NT podsyłamy link do aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników: https://www.ptgin.pl/…/Post%C4%99powanie%20w%20nadci%C5…