Krwawienie we wczesnej ciąży to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się na tzw.ostry dyżur.
Tak jak pisaliśmy wcześniej, na szczęście nie każde krwawienie wiąże się z poronieniem ciąży. Jeśli uznamy, że nie ma takiego zagrożenia, to po badaniu wypiszemy Cię do domu z zaleceniem oszczędzającego trybu życia i ewentualnie receptą do wykupienia.

A co w sytuacji, jeśli rzeczywiście straciłaś swoje Dziecko?
Postepowanie zależy od zaawansowania ciąży i nasilenia objawów.

Jeśli jest to wczesna ciąża, a krwawienie nie jest bardzo obfite, zaproponujemy Ci tzw.postępowanie zachowawcze. Oznacza to, że nie musisz zostawać w szpitalu, bo istnieje duża szansa, że macica oczyści się samoczynnie, a jako postepowanie przeciwbólowe wystarczą leki powszechnie dostępne bez recepty.

A kiedy konieczna jest hospitalizacja?
• Jeśli krwawienie jest bardzo obfite, ze skrzepami
• Jeśli ciąża jest starsza niż 12 tygodni
• Jeśli masz ujemną grupę krwi i należy Ci podać immunoglobulinę
• Jeśli masz obawy przed pozostawaniem w tej sytuacji w domu i bezpieczniej czujesz się pod naszą opieką

Co się będzie działo podczas pobytu w szpitalu?

• Po badaniu ginekologicznym i usg lekarz decyduje czy powinnaś zostać w szpitalu. Jeśli oboje uznacie, że jest to najlepsze wyjście z sytuacji, położna przyjmie Cię, pobierze krew do badań (konieczna jest grupa krwi, jeśli wcześniej nie była oznaczona oraz badania podstawowe, które będą potrzebne anestezjologowi, jeśli będziesz wymagała znieczulenia) i wskaże Twoją salę.

• Zapytamy Cię czy życzysz sobie zabezpieczenia materiału do badań genetycznych oraz czy decydujesz się na pochówek Dziecka. Jeśli strata dotyczy wyższej ciąży, możemy umożliwić Ci pożegnanie się z Twoim Dzieckiem przed lub po zabiegu łyżeczkowania.

• Jeśli krwawienie jest obfite i/lub ciąża trwała dłużej niż 10-12 tygodni, lekarz zakwalifikuje Cię do tzw. łyżeczkowania jamy macicy. Dostaniesz antybiotyk dożylnie, a następnie na sali zabiegowej anestezjolog z pielęgniarka anestezjologiczną znieczulą Cię za pomocą leków dożylnych, a ginekolog w asyście położnej wykona zabieg. Podczas zabiegu będziesz „spała”, a więc będzie on dla Ciebie bezbolesny. Nie będziesz też tej procedury pamiętać.

• Po wybudzeniu raczej nie będziesz potrzebowała już leków przeciwbólowych, aczkolwiek jeśli uznasz to za konieczne, podamy Ci je oczywiście.

• Zaproponujemy również konsultację z naszą psycholożką perinatalną. Będziesz mogła ja odbyć podczas pobytu w naszym oddziale.

• Jeśli zostaniesz zakwalifikowana do podania immunoglobuliny, dostaniesz ją przed opuszczeniem oddziału

• Twój pobyt będzie trwał około doby. Po tym czasie zostaniesz wypisana z zaleceniem odbioru wypisu i ewentualnego wyniku badania histopatologicznego, które powinnaś zabrać ze sobą do kontroli u lekarza prowadzącego.
Krwawienie i plamienie może trwać nawet do 2 tygodni, po tym czasie lekarz prowadzący powinien Cię zbadać, wykonać usg i razem z Toba zaplanować dalsze postępowanie.