Przeczytajcie koniecznie, podpowiada ekspert: Eliza Polkowska-Matejko – trener, właścicielka Positive Dog – Centrum Szkolenia Psów, które cieszy się ogromnym zaufaniem właścicieli czworonogów ?

https://www.facebook.com/positivedogwroclaw

My zresztą też jesteśmy zdecydowanymi zwierzolubami, od psów aż po kury, więc tym bardziej cieszymy się z tego postu ?

1️⃣ Genialny psi nos ?‍?Zmysłem dominującym u psów jest węch. Natura wyposażyła je w najdoskonalszy system rozpoznawania cząsteczek zapachowych. Mówi się, że psy nosem „widzą” przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jak ten ultraczuły węch ma się do tematu pojawienia się noworodka w domu? Wszystko zaczyna się już kiedy kobieta zachodzi w ciążę, pies bez problemu wyczuwa zmiany hormonalne w jej ciele. Często można również zauważyć zmiany w psim zachowaniu. Psy stają się często bardziej opiekuńcze wobec kobiety, delikatne i czułe. Nasze czworonogi bardzo dobrze wiedzą, że nadchodzą zmiany, ale naszą rolą jest je na to przygotować. ?

2️⃣ Jak przygotować psa na pojawienie się niemowlęcia? ?

Wskazówki, które tutaj zamieszczam dotyczą psów, które nie mają problemów behawioralnych takich jak agresja, pilnowanie zasobów itp. ? Kiedy rodzice zaczynają przygotowywać dom na przybycie nowego członka rodziny, pies zaznajamia się z nowymi przedmiotami. Łóżeczko, wózek, dziecięce ubranka itp. wszystko jest nowe, ale zapoznane jest bezpieczne. Jeżeli w okresie socjalizacji pies miał kontakt z różnymi ludźmi, w tym z dziećmi w różnym wieku, nie powinien mieć większego problemu z zaakceptowaniem noworodka. Pamiętajmy, że psy mają różne charaktery i temperamenty, zdarzają się też osobniki nadwrażliwe sensorycznie, które mogłyby nadmiernie reagować np. na płacz niemowlęcia. Warto wówczas oswoić psa z płaczem odtwarzając go przez głośniki, bądź spotkać się z osobą, która ma niemowlę

? Często w artykułach pojawiają się również wskazówki, które sugerują przyniesienie do domu pieluszki bądź ubranka pachnącego niemowlęciem. Z obserwacji wiem, że czas porodu, przebywanie w szpitalu to okres bardzo absorbujący dla rodziców, więc często ten etap jest pomijany. Uważam, że nie jest to konieczne aczkolwiek jeżeli się uda pies będzie jeszcze lepiej przygotowany

? Jeżeli dotychczas pies miał dostęp i spał w łóżku, warto wcześniej zmienić zasady i wyznaczyć psu przestrzeń do odpoczywania. Unikniemy nagłego, niekontrolowanego wskakiwania psa na łóżko, będzie to bezpieczniejsze dla dziecka i komfortowe dla rodzica. Bardzo polecam nauczenie psa odpoczywania w klatce kennelowej/transporterze. Będzie ona psim azylem, miejscem spokoju i wyciszenia, które się przyda kiedy dziecko zacznie raczkować i intensywniej wchodzić w przestrzeń psa

? Nie zauważyłam problemów, aby zdrowy, socjalny pies miał problem z wprowadzeniem i zaakceptowaniem niemowlęcia. Problemy pojawiają się, gdy cała uwaga zaczyna się skupiać wokół malucha, a pies nie potrafi zrozumieć nowej, nieznanej mu sytuacji. Psy w różny sposób mogą zwracać na siebie uwagę, bądź rozładowywać stres. Przytoczę tutaj przykład moich klientów, których mops zaczął załatwiać się w domu, obsikiwał meble itp. Wystarczyło zbudować psu poczucie bezpieczeństwa (tutaj wprowadziliśmy klatkę kennelową, która stała się psim azylem), dodatkowo właściciele podzielili się obowiązkami i psie rytuały wróciły do normy, zachowania niepożądane ustąpiły.

? Przed pojawieniem się dziecka w domu, warto dokładnie posprzątać dom, psie posłanie, kanapy, dywany. Można również psa zabrać do groomera, który go wykąpie i wyczesze nadmiar podszerstka. Nie musimy się również obawiać psich obroży przeciwkleszczowych, nie stanowią one zagrożenia dla dziecka. Dodatkowo, jeżeli pies mocno się ekscytuje kiedy ktoś wchodzi do domu warto spotkać się wcześniej na dworze, przed domem, aby uniknąć nadmiernej eksytacji i skakania.

3️⃣ Kontakty psa z dzieckiem, kiedy i jak intensywne?

Przygotowanie psa na kontakt z dzieckiem to również wcześniejsze treningi kontrolowania emocji, posłuszeństwa, autokontroli. Dzięki temu dysponujemy narzędziami, które pozwolą lepiej porozumieć się z psem i czuć się komfortowo w we wspólnej przestrzeni. Jeżeli pies jest z natury spokojny, nadmiernie się nie pobudza to uważam, że może towarzyszyć niemowlakowi od pierwszego dnia. Pozwoliłabym psu wąchać, obserwować, być blisko, ale bezpiecznie. Należy być ostrożnym z psem reaktywnym, który dynamicznie się porusza, skacze, wokalizuje. Takiemu psu należy wyznaczyć jasne granice, pokazać jakich zachowań od niego wymagamy, w obecności dziecka. Samo przebywanie z dzieckiem w jednym pomieszczeniu będzie już dla psa lekcją. W tym przypadku najcenniejszą umiejętnością będzie wysyłanie psa na legowisko, odpoczywanie.

? Wskazówka od trenera: Jeżeli chcesz mieć psa spokojnego, to poświęć czas, aby go tego nauczyć. Ogranicz psu dostęp do zabawek, zostaw te behawioralne (typu Kong) oraz gryzaki, które pomogą mu się wyciszyć. Pokaż, że przestrzeń domowa to oaza spokoju, a zabawa jest na dworze.

4️⃣ Kiedy adoptować psa? Według mnie najrozsądniej jest najpierw adoptować psa. Skupić się na jego wychowaniu, przepracowaniu ewentualnych problemów a następnie przygotować go według wcześniejszych wskazówek na pojawienie się dziecka. Zdecydowanie odradzam sytuacji, w której adoptujemy szczeniaka w tym samym czasie kiedy na świecie pojawia się dziecko. Nigdy nie wiadomo z jakimi problemami trzeba się będzie zmierzyć. Pies i niemowlę w tym czasie potrzebuje olbrzymiej uwagi. Poza tym to okres psiej socjalizacji – czyli poznawania świata, kształtowania zachowań, oraz branie wszystkiego do pyska i podgryzania. To etap, który może mieć nieodwracalne skutki w psiej psychice jeżeli go zaniedbamy. Niemowlę i szczeniak to jak wychowywanie dwójki dzieci w tym samym wieku. Nadmiar obowiązków, przemęczenie może powodować wiele niepotrzebnych napięć i frustracji. Warto to przemyśleć i odpowiedzialnie zaplanować.

Jesteśmy ciekawi Waszych historii, co się sprawdziło? czekamy jak zwykle na zdjęcia ???‍?‍?‍? A może macie fajne doświadczenia z innymi zwierzakami?#teamoleśnica