Skracanie i dojrzewanie (czyli inaczej mówiąc przygotowywanie się) szyjki macicy jest procesem naturalnym i rozciągnietym w czasie właściewie na całą ciążę. A więc czy zawsze skrócenie szyjki to fizjologia?
Niestety nie zawsze – zdarza się (na szczęście w niewielkim odsetku ciąż), że jest to objaw tzw. niewydolności cieśniowo-szyjkowej, w skrócie NCS. Sytacja ta powoduje, że szyjka dojrzewa szybciej niż należy i może być powodem, że Twoje Dziecko urodzi się przedwczesnie.

Dlaczego tak się dzieje? U części kobiet może być to spowodowane uszkodzeniem aparatu „trzymającego” szyjkę, np. wskutek przeprowadzonych wcześniej zabiegów typu konizacja (czyli usunięcie fragmentu szyjki) czy rozszerzenie jej ujścia. U części kobiet dzieje się tak z powodu wrodzonych defektów budowy tkanek podporowych, kiedy nie są one w stanie wytrzymać naprężeń podczas ciąży.

Czy istnieje jakieś badanie, które może tą sytuację przewidzieć? W Polsce przyjęto, że aby zapobiegać tej patologii, każda ciężarna pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży powinna mieć zmierzoną szyjkę w badaniu usg głowicą dopochwową. Jeśli długość szyjki jest powyżej 25mm, to nie ma czym się martwić i nie należy badania powtarzać. Jesli długość ta jest mniejsza, wdrażamy postepowanie zapobiegajace dalszemu skracaniu. Najczęściej podajemy dopochwowo progesteron, u części kobiet decydujemy się na postępowanie bardziej inwazyjne czyli założenie tzw. szwu szyjkowego, który ma za zadanie nie dopuści do dalszego skracania i rozwierania. Pessary czyli gumowe „kołnierzyki” zakładane na szyjke w tym samym celu, nie mają jeszcze całkowicie ugruntowanego miejsca w tym postępowaniu, ale niewykluczone że również będą alternatywą dla leczenia operacyjnego.
Czy powinnaś leżeć plackiem, jeśli bierzesz progesteron albo masz założony szew? Absoultnie nie, poniewaz może to zwiększyć ryzyko powikłań (np.zakrzepowo-zatorowych). Zalecamy natomiast tzw.oszczędzający tryb życia czyli zmniejszenie aktywności i wysiłku fizycznego oraz powstrzymanie się od współzycia.

A no koniec – zauważyliśmy bardzo niepokojącą tendencję – odkąd badanie głowica dopochwową stało się powszechne, niestety duża część kobiet „zachorowała” na skracającą się szyjkę. Pamiętaj – w prawidłowo przebiegającej ciąży nie prowadzi się seryjnych pomiarów szyjki co wizytę! Ona powinna dojrzewać i się skracać, to naturalny proces!!! Nie jesteś na nic chora!