Po pierwsze – nie każde skurcze przed terminem czy podejrzenie odchodzenia wód płodowych jest równoznaczne z rozpoznaniem porodu przedwczesnego. Jak zatem stwierdzamy, że poród rozpoczął się na dobre?

✔ jeśli podejrzewasz, że odpływają Ci wody płodowe, ale nie masz czynności skurczowej – wykonamy podczas badania ginekologicznego specjalny test, który pozwali to potwierdzić lub wykluczyć. Na czym to polega? Specjalną pałeczką pobieramy próbkę wydzieliny z pochwy i mieszamy ją z tzw. buforem. Potem wkraplamy roztwór do testu płytkowego (wygląda jak test ciążowy), który wykrywa substancję zawartą w płynie owodniowym. Jeśli pojawią się 2 kreski – test jest dodatni czyli potwierdzamy tzw. pPROM (odchodzenie wód płodowych przed 37 tygodniem)

✔ jeśli rozpoczęła się czynność skurczowa sprawdzimy czy daje ona tzw. postęp porodu czyli czy skurcze wywołują takie zmiany w szyjce, które mogą zakończyć sie porodem.

A jak to zrobimy?

1. Podłączymy Ci zapis KTG podczas którego ocenimy czy pojawiają się skurcze i jaki mają charakter (jak są długie, czy są mocne i w jakich odstępach czasu występują). 2. Zbadamy Cię wewnętrznie czyli ocenimy konsystencję, rozwarcie i skrócenie Twojej szyjki.3. Zrobimy Ci USG dopochwowo aby obiektywnie ocenić długość szyjki i jej zmiany.

POSTĘPOWANIE

✅ pobrane zostaną od Ciebie próbki krwi. Dzięki temu będzie można wykluczyć lub potwierdzić czy w Twoim organizmie toczy się proces zapalny. Jest to kluczowa informacja, która decyduje o tym czy możemy próbować zahamować poród. Jeśli wykładniki stanu zapalnego będą dodatnie lub zaistnieją inne sytuacje , w których życie Twoje i/lub Twojego dziecka będzie zagrożone (np. podejrzenie przedwczesnego oddzielenie się łożyska), nie hamujemy toczącego się porodu. Jeśli stwierdzimy tzw. pPROM, czyli sytuację gdy odpływają wody płodowe, a skurcze nie pojawiają się, otrzymasz osłonowo antybiotyk i obserwując parametry stanu zapalnego będziemy starali się przedłużyć Twoją ciążę. Do kiedy? Decyzję podejmujemy indywidualnie.

✅ jeśli okaże się, że możemy bezpiecznie próbować powstrzymać poród, otrzymasz dożylnie leki hamujące czynność skurczową, a stan Dziecka i aktywność Twojej macicy będziemy obserwować w zapisie KTG, który zostanie Ci podłączony.

✅ a co możemy zrobić dla Twojego Dziecka?

1. jeśli wiek ciążowy jest poniżej 34 tygodnia (w niektórych przypadkach poniżej 36) podamy Ci w zastrzyku tzw. sterydy czyli substancje wspomagające i przyspieszające rozwój płuc Twojego Dziecka

2. jeśli wiek ciążowy jest poniżej 32 tygodnia to dodatkowo otrzymasz w kroplówce magnez, który działa neuroprotekcyjnie, czyli chroni układ nerwowy Twojego Dziecka

✅ a co z droga porodu? Jeśli okaże się, że porodu powstrzymać nie można nie oznacza to absolutnie, że wykonamy Ci cesarskie cięcie. Sposób rozwiązania ciąży będzie uzależniony od wielu czynników i dopasowany indywidualnie do potrzeb Twoich i Twojego Dziecka.