Po pierwsze – nie każde skurcze przed terminem czy podejrzenie odchodzenia wód płodowych jest równoznaczne z rozpoznaniem porodu przedwczesnego. Jak zatem stwierdzamy, że poród rozpoczął się na dobre?
jeśli podejrzewasz, że odpływają Ci wody płodowe, ale nie masz czynności skurczowej – wykonamy podczas badania ginekologicznego specjalny test, który pozwali to potwierdzić lub wykluczyć. Na czym to polega? Specjalną pałeczką pobieramy próbkę wydzieliny z pochwy i mieszamy ją z tzw. buforem. Potem wkraplamy roztwór do testu płytkowego (wygląda jak test ciążowy), który wykrywa substancję zawartą w płynie owodniowym. Jeśli pojawią się 2 kreski – test jest dodatni czyli potwierdzamy tzw. pPROM (odchodzenie wód płodowych przed 37 tygodniem)
jeśli rozpoczęła się czynność skurczowa sprawdzimy czy daje ona tzw. postęp porodu czyli czy skurcze wywołują takie zmiany w szyjce, które mogą zakończyć sie porodem.
A jak to zrobimy?
1. Podłączymy Ci zapis KTG podczas którego ocenimy czy pojawiają się skurcze i jaki mają charakter (jak są długie, czy są mocne i w jakich odstępach czasu występują). 2. Zbadamy Cię wewnętrznie czyli ocenimy konsystencję, rozwarcie i skrócenie Twojej szyjki.3. Zrobimy Ci USG dopochwowo aby obiektywnie ocenić długość szyjki i jej zmiany.
POSTĘPOWANIE
pobrane zostaną od Ciebie próbki krwi. Dzięki temu będzie można wykluczyć lub potwierdzić czy w Twoim organizmie toczy się proces zapalny. Jest to kluczowa informacja, która decyduje o tym czy możemy próbować zahamować poród. Jeśli wykładniki stanu zapalnego będą dodatnie lub zaistnieją inne sytuacje , w których życie Twoje i/lub Twojego dziecka będzie zagrożone (np. podejrzenie przedwczesnego oddzielenie się łożyska), nie hamujemy toczącego się porodu. Jeśli stwierdzimy tzw. pPROM, czyli sytuację gdy odpływają wody płodowe, a skurcze nie pojawiają się, otrzymasz osłonowo antybiotyk i obserwując parametry stanu zapalnego będziemy starali się przedłużyć Twoją ciążę. Do kiedy? Decyzję podejmujemy indywidualnie.
jeśli okaże się, że możemy bezpiecznie próbować powstrzymać poród, otrzymasz dożylnie leki hamujące czynność skurczową, a stan Dziecka i aktywność Twojej macicy będziemy obserwować w zapisie KTG, który zostanie Ci podłączony.
a co możemy zrobić dla Twojego Dziecka?
1. jeśli wiek ciążowy jest poniżej 34 tygodnia (w niektórych przypadkach poniżej 36) podamy Ci w zastrzyku tzw. sterydy czyli substancje wspomagające i przyspieszające rozwój płuc Twojego Dziecka
2. jeśli wiek ciążowy jest poniżej 32 tygodnia to dodatkowo otrzymasz w kroplówce magnez, który działa neuroprotekcyjnie, czyli chroni układ nerwowy Twojego Dziecka
a co z droga porodu? Jeśli okaże się, że porodu powstrzymać nie można nie oznacza to absolutnie, że wykonamy Ci cesarskie cięcie. Sposób rozwiązania ciąży będzie uzależniony od wielu czynników i dopasowany indywidualnie do potrzeb Twoich i Twojego Dziecka.