Czasem o utracie ciąży dowiadujesz się nagle u podczas rutynowej wizyty u lekarza lub położnej albo nagle przestajesz odczuwać ruchy Twojego Dziecka i w usg nie widać już bijącego serduszka.
Nie masz żadnych objawów – co wtedy?

• Jeśli Twoja ciąża trwała krócej niż około 12 tygodni możesz z lekarzem wspólnie zadecydować o tzw. postępowaniu zachowawczym czyli poczekaniu na objawy poronienia (krwawienia). Jeśli nie będzie ono bardzo obfite i będziesz w domu czuła się bezpiecznie, nie musisz z tego powodu jechać do szpitala. Umów się w takiej sytuacji na kontrolę po około 2 tygodniach. Jeśli podczas krwawienia uznasz, że dzieje się coś niepokojącego – zgłoś się na ostry dyżur ginekologiczny.

• Jeśli twoja ciąża trwała od 12 do 22 tygodni lub jeśli trwała krócej, ale czekasz już długo na wystąpienie krwawienia, Twój lekarz pokieruje Cię do szpitala.
W takiej sytuacji zgłaszasz się do Izby Przyjęć, tam wyznaczamy termin tzw. planowego przyjęcia. Zwykle jest to w przeciągu 2-3 dni. W umówionym dniu zgłaszasz się do oddziału na godz.7.30 i jesteś przyjmowana do szpitala. Po badaniu ginekologicznym i usg, wraz z personelem ustalasz kwestie pożegnania, pochówku i ewentualnego zabezpieczenia materiału do badań genetycznych oraz wyrażasz zgodę na tzw.indukcje poronienia czyli podanie tabletek, które spowodują rozpoczęcie się krwawienia i w rezultacie poronienie. Proces ten nie trwa zwykle godzinę czy dwie, więc przygotuj się na pobyt, który może trwać dłużej niż dobę. Podczas poronienia otrzymasz antybiotyk oraz tzw.pompę przeciwbólową, aby przejść przez to jak najłagodniej. W razie potrzeby możesz również prosić o środki uspokajające. Po poronieniu, w znieczuleniu ogólnym czyli po podaniu dożylnie leku, który spowoduje, że zaśniesz, lekarz oczyści jamę macicy. Po kilku godzinach od zabiegu będziesz mogła wrócić do domu

• Jeśli Twoja ciąża trwała powyżej 22 tygodni mówimy o obumarciu wewnątrzmacicznym i w konsekwencji o porodzie martwego Dziecka. Procedura przyjęcia na oddział będzie podobna jak powyżej, natomiast dalsze postepowanie będzie takie jak stosujemy przy wywołaniu porodu czyli zaproponujemy tzw.preindukcję (lekami lub tzw.balonikiem – możesz przeczytać o tym w postach o indukcji porodu), jeśli szyjka nie będzie przygotowana, a potem indukcje porodu czyli podanie oksytocyny. Czeka Cię poród naturalny, cięcie cesarskie wykonujemy tylko jeśli występuje zagrożenie dla Ciebie, np.krwotok z powodu odklejonego łożyska. Oczywiście podczas porodu możesz otrzymać wszystkie dostępne formy łagodzenia bólu porodowego. Po porodzie otrzymasz leki hamujące laktację i będziesz mogła wyjść na drugi dzień, jeśli podczas porodu nie wystąpiły żadne powikłania.
We wszystkich tych przypadkach otrzymasz od nas również propozycje konsultacji psychologicznej, warto z niej skorzystać.

Poniżej wyjaśniamy kilka pojęć, z którymi możesz się spotkać w szpitalu:

• INDUKCJA PORONIENIA – to procedura medyczna stosowana w przypadku ciąży obumarłej, pustego jaja płodowego czy poronienia chybionego. Obejmuje różne metody doprowadzające do oczyszczenia macicy.

• INDUKCJA PORONIENIA FARMAKOLOGICZNA – wywołanie poronienia za pomocą leków, które spowodują krwawienie, skurcze i finalnie opróżnienie jamy macicy. Leki te stosujemy doustnie, podjęzykowo lub dopochwowo w różnych dawkach w zależności od zaawansowania ciąży

• ŁYŻECZKOWANIE JAMY MACICY – chirurgiczne oczyszczenie jamy macicy. Stosujemy je po poronieniu wyższej ciąży (zazwyczaj po 12 tygodniu) oraz w sytuacji, gdy macica nie oczyści się samoistnie lub po podaniu leków w ciążach młodszych niż 12 tygodni. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, czyli takim, gdzie nie odczuwasz bólu, a sam zabieg „przesypiasz”. Za pomocą narzędzi chirurgicznych rozszerzamy kanał szyjki (jeśli jest taka potrzeba) i oczyszczamy jamę macicy z pozostałości kosmówki/łożyska, błon płodowych.

• TIVA – rodzaj znieczulenia ogólnego stosowanego do interwencji medycznych, podczas którego anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną podają dożylnie leki przeciwbólowe i „usypiające”, dzięki którym nie czujesz i nie pamiętasz zabiegu.

• POMPA PRZECIWBÓLOWA – ciągłe dożylne podawanie mieszanki leków przeciwbólowych, które stosujemy, aby pomóc Ci przetrwać dolegliwości bólowe podczas poronienia

• ZABEZPIECZENIE MATERIAŁU GENETYCZNEGO – na Twoją prośbę jesteśmy w stanie przygotować tzw.materiał genetyczny czyli próbki do badań genetycznych, dzięki którym można ustalić płeć Twojego Dziecka czy ewentualne przyczyny poronienia. W specjalny sposób zabezpieczamy wtedy fragmenty kosmówki/łożyska, pępowiny czy skóry Twojego dziecka i przekazujemy do wybranego przez Ciebie laboratorium. Więcej o takiej diagnostyce przeczytasz w osobnym poście.

• OSŁONA ANTYBIOTYKOWA – antybiotyki stosowane podczas poronienia i/lub łyżeczkowania jamy macicy, które zabezpieczą Cię przed ewentualnymi powikłaniami spowodowanymi zakażeniem

• PROFILAKTYKA KONFLIKTU SEROLOGICZNEGO – jeśli Twoja grupa krwi jest ujemna, zaproponujemy podanie immunoglobuliny antyD czyli specjalnej substancji zapobiegającej konfliktowi serologicznemu. Jest to niebezpieczne powikłanie, które mogłoby wystąpić w kolejnych ciążach, jeśli Twoje Dziecko miało dodatnią grupę krwi. W takiej sytuacji, jeśli jego krew pomieszałaby się z Twoja w przebiegu poronienia, Twój organizm mógłby wytworzyć tzw.przeciwciała, które w kolejnej ciąży mogłyby zacząć zwalczać krwinki Twojego Dziecka i doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytacji. Dzięki podawaniu tej substancji, taka sytuacja zdarza się obecnie bardzo rzadko. Jeśli się zgodzisz, otrzymasz od nas jednorazowo zastrzyk z immunoglobuliną, który Cię przed takimi powikłaniami zabezpieczy.

Zapraszamy do lektury kolejnych postów – opiszemy krok po kroku sposób postępowania w przypadku poronienia