„Proszę pani, płód ma wady” – taka informacja każdego zwali z nóg. I tak, dobrze przeczytaliście – taka „forma przekazu” jest wcale nierzadka. Na studiach nie uczyli przyszłych lekarzy dobrych praktyk w aspekcie komunikacji i przekazywania niekorzystnych wiadomości, oni sami najczęściej czują się sytuacją zażenowani, często możecie usłyszeć: „dziecko jest chore, ale w sumie to nie na pewno”, „wie pani, proszę do szpitala pójść – tam na pewno powiedzą”, „a co mam teraz zrobić doktorze? No wie pani, musi pani sama sobie szpital znaleźć, ale TO trzeba usunąć”…itd. Wiecie ile takich historii usłyszeliśmy? Przez te kilka lat już setki – straszne i smutne to zarazem…O Twoich prawach w przypadku takiej sytuacji przeczytasz w poście naszej zaprzyjaźnionej Prawniczki.

My napiszemy jak to wszystko wygląda od strony medycznej

❌ Jeśli otrzymałaś niekorzystna diagnozę i jest wysokie prawdopodobieństwo, że Twoje Dziecko jest chore, przede wszystkim potrzebujesz DIAGNOZY – czyli potwierdzenia na papierze konkretnej wady. Najczęściej to opis wady w usg i/lub potwierdzenie nieprawidłowości genetycznych. Często historia rozpoczyna się od stwierdzenia wady w ultrasonografii. Jeśli tak się stało – potwierdź to u specjalisty i koniecznie skonsultuj się z lekarzem genetykiem – ogromna większość wad ma podłoże genetyczne i może być to kluczowe dla Ciebie i kolejnych ciąż, aby określić ryzyko powtórzenia się sytuacji. W Polsce mamy do dyspozycji szereg specjalistów oraz dwa programy – Program Badań Prenatalnych oraz Program Badań Echo Serca Płodu – zapytaj koniecznie swojego lekarza czy rekomenduje dla Ciebie taką konsultację.

❌ Jeśli diagnoza jest pewna, musicie zastanowić się wspólnie jako Rodzice – co dalej? Przede wszystkim powinniście trafić do którejś ze struktur tzw.HOSPICJUM PERINATALNEGO czyli organizacji zrzeszającej specjalistów zajmujących się parami w takiej sytuacji. Pamiętaj – personel nie powinien Cię nakłaniać do żadnej z opcji – czy ciążę kontynuować czy też nie – naszym zadaniem jest stać z boku i przedstawić Ci możliwości postępowania oraz ich konsekwencje. Wyboru postępowania dokonują RODZICE. W naszych strukturach przede wszystkim zaproponujemy Wam konsultację psychologiczna oraz opowiemy o samej procedurze. A potem poczekamy, aż powiecie nam jaki jest Wasz wybór – na tej podstawie opracujemy plan postepowania dla Was i Waszego Dziecka. Nie skrytykujemy i nie będziemy oceniać Waszej decyzji – nie jest to naszą rolą.

Jeśli zdecydujecie o kontynuacji ciąży, otrzymacie dokładny plan opieki nad Wami.

Jeśli zdecydujecie o zakończeniu ciąży, w zależności od etapu zaawansowania, zaproponujemy różne opcje.

W kolejnym poście napiszemy Wam o tym, co będzie się działo po przyjęciu do Oddziału.A jeśli macie pytania, to piszcie – KOORDYNATOREM HOSPICJUM PERINATALNEGO jest nasza położna Asia Krzeszowiak, chętnie odpowie na Wasze pytania.Współpracujemy z hospicjum FORMUŁA DOBRA https://formuladobra.pl/hospicjum-perinatalne/