To bardzo pojemne określenie, które daje nam możliwość opisania sytuacji, gdzie ciąża nie wiąże się ze szczęśliwym zakończeniem i radością z powodu nowego członka rodziny.

A co my – położnicy i położne rozumiemy pod tym hasłem?
1. PORONIENIE – czyli utrata ciąży do 22 tygodnia. Poświęcimy temu tematowi kilka postów, przyjrzymy się bliżej przyczynom, postępowaniu i ewentualnemu zapobieganiu
2. OBUMARCIE CIĄŻY – czyli sytuacja, w której przestaje bić serce Twojego Dziecka. Może się to wydarzyć na różnych etapach ciąży, zarówno bardzo wcześnie, jak i na etapie gdy Twoja ciąża jest już donoszona
3. TERMINACJA CIĄŻY – czyli jej zakończenie z różnych powodów

Bez względu na to, które z wydarzeń dotknie kobietę, wszystkie powyższe wiążą się konkretnymi skutkami zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.

Patrząc na światowe statystyki strata ciąży może dotyczyć nawet 20% kobiet – 1 na 5 babek, które znacie! Widzicie więc, że problem jest tak naprawdę bardzo bardzo powszechny społecznie. Uspokajamy – im wyższy wiek ciążowy, tym ten wskaźnik zdecydowanie maleje

Dlaczego tak się dzieje❓

Często nie jesteśmy w stanie dociec, co było pewną przyczyną straty ciąży. – jeżeli chodzi o poronienie 50-65% stanowi czynnik GENETYCZNY, niezależny od Ciebie. Jest to sytuacja, w której zarodek od początku nie rozwija się prawidłowo i dlatego nie przeżywa.
Innymi udowodnionymi przyczynami może być wiek mamy >35 lat, infekcje, narażenie na stres, niewyrównane choroby przewlekłe np. cukrzyca, choroby tarczycy, otyłość, choroby autoimmunologiczne (np. zespół antyfosfolipidowy). O papierosach, alkoholu i innych używkach wspominamy, chociaż tak sobie myślimy, że to dla Was oczywistość.

Jakie są objawy❓

Najczęstszymi dolegliwościami, z którymi zgłaszają się pacjentki są krwawienie z dróg rodnych lub ból brzucha/czynnośc skurczowe, w wyższych ciążach także brak ruchów dziecka. Niestety równie często zdarza się, że utrata ciąży przebiega bezobjawowo i rozpoznawana jest przypadkowo podczas USG u lekarza.

Straciliście ciążę, co możesz zrobić planując kolejną❓

Przede wszystkim pomyśl, że NAJCZĘŚCIEJ strata ciąży zdarza się z powodów, które NIE SĄ zależne od Ciebie. Staraj się zadbać o odpowiednią suplementację oraz o swoje zdrowie – jeżeli chorujesz przewlekle skonsultuj się ze specjalistą, stwórzcie plan działania.


Strata ciąży to temat trudny, ale warty wyjaśnienia, warty uwagi, warty otwartości. Naszej i Waszej.
Postaramy się przybliżyć Wam aspekty medyczne, psychologiczne i prawne utraty ciąży w naszych kolejnych postach w najbliższych dniach.

❗❗❗ pomóżcie nam sprawić aby utrata ciąży nie była tematem tabu. Nauczymy się razem o tym rozmawiać