To jedno z pytań, które nasuwają się po każdym poronieniu czy po obumarciu ciąży. Kiedy będę gotowa na kolejną ciążę? Czy mogę zrobić coś, aby się to nie powtórzyło? Na te i inne pytania odpowiemy ci poniżej.

• Kiedy będę miała pierwszą miesiączkę po stracie ciąży?
Zazwyczaj jest to po 4-6 tyg od krwawienia, jeśli wcześniej Twoje miesiączki były regularne. Jeśli nie miesiączkowałaś regularnie, czas ten może się wydłużyć

• Po jakim czasie mogę zajść w ciążę?
Zazwyczaj owulacja pojawia się pojawia się po 2-4 tyg., a więc wtedy może też teoretycznie dojść do ciąży. Zalecamy pacjentkom wstrzymanie się od współżycia do czasu wizyty kontrolnej po ok.4 tyg. od straty. Po tym czasie, jeśli nie było komplikacji (np.zakażenia w obrębie macicy), w zasadzie nie ma konieczności stosowania zabezpieczenia i jeśli para jest na to gotowa, może starać się o ciążę. Obecnie nie zalecamy dłuższej przerwy w staraniach o ciążę, chyba że ten czas potrzebny jest np.na diagnostykę czy leczenie.

• Czy powinniśmy zrobić jakieś badania w związku ze stratą?
Z medycznego punktu widzenia rozpoczęcie diagnostyki zalecamy pacjentkom po 2 lub 3 stratach ciąży, ale oczywiście, jeśli bardzo się obawiasz, taka diagnostyka jest również możliwa po jednej stracie.
Podstawowym badaniem, które może wyjaśnić przyczynę jest tzw. badanie genetyczne materiału z łożyska lub ( lepiej) od Dziecka. Ponieważ ogromna większość poronień jest spowodowana nieprawidłowością genetyczną, niejednokrotnie sytuacja staje się jasna.
Kolejnymi badaniami, które proponujemy, to badania w kierunku nieprawidłowości krzepnięcia, szczególnie, gdy w wywiadzie występują u Ciebie podejrzane objawy (np.zakrzepica, nawracające straty ciąży w najbliższej rodzinie). Są to badania z krwi oraz badania genetyczne w kierunku mutacji (nieprawidłowości) genów odpowiedzialnych za właściwe krzepniecie.
Badamy również czy do poronienia nie przyczyniła się jakaś choroba przewlekła, np.choroba tarczycy i zlecamy odpowiednie badania diagnostyczne w tym kierunku.
Części z Was możemy również zaproponować badania i wymazy w kierunku przyczyn infekcyjnych, np.wymaz z kanału szyjki macicy, a części – badania w kierunku nieprawidłowości budowy macicy (np.przegroda macicy), czyli usg 3D czy SIS (badanie usg podczas którego jame macicy wypełnia się płynem, aby ocenić czy jest zbudowana prawidłwo)
Jeśli chodzi o mężczyzn – standardowo nie proponujemy im badań. Jeśli podejrzewamy przyczynę genetyczną, która się powtarza w kolejnych ciążach, Twój Mężczyzna może dostać zalecenie badań genetycznych, celem poszukiwania nieprawidłowości, która to powoduje.

• Czy mogę zrobić coś, aby się taka sytuacja nie powtórzyła?
Niestety duża część nie zależy od nas (chociażby najczęstsza przyczyna czyli nieprawidłowości genetyczne).
Na pewno powinnaś prowadzić tzw. „zdrowy tryb życia” i stosować zalecane suplementy (kw.foliowy pozwoli ci na obniżenie ryzyka związanego z wadami układu nerwowego np.przepukliny oponowo-rdzeniowej).
Ponadto bardzo ważne jest ustabilizowanie chorób przewlekłych, jeśli na takie chorujesz np. utrzymywanie TSH poniżej 2,5 jeśli masz niedoczynność tarczycy czy utrzymywanie prawidłowej glikemii przy cukrzycy.
Kolejnym czynnikiem, który może ciążę powikłać, a podlega modyfikacji to Twoja masa ciała. Gorąco zachęcamy, aby utrzymywać BMI 20-25.
Jeśli wykryto u Ciebie zaburzenia krzepnięcia, np.zespół antyfofolipidowy, ważne jest stosowanie od początku ciąży leków, które zaleci Ci lekarz.

• Kiedy możemy powrócić do współżycia?
Rozsądnie jest jeśli poczekasz ze zbliżeniami do czasu wizyty kontrolnej u swojego lekarza. Odbywa się ona zazwyczaj po ok.4-6 tyg. od straty ciąży. Zostaniesz wtedy zbadana, lekarz wykona usg i oceni czy powrót do współżycia jest już bezpieczny.

• Straciłam Dziecko kiedy moja ciąża była już zaawansowana – czy postepowanie w takim przypadku jest inne?
Jeśli straciłaś ciążę powyżej 22 tygodnia, doszło do porodu martwego Dziecka i będziesz przechodzić zmiany podobne jak inne kobiety w połogu. W związku z tym otrzymasz leki zatrzymujące laktację i zalecenia kontroli u lekarza po połogu czyli po 6 tygodniach. Wtedy też będziesz mogła ustalić ze swoim lekarzem czy możliwe jest staranie o ciążę od razu. Zazwyczaj tak jest i jeśli ciąża i poród nie były powikłane, to zajście w kolejną ciążę w krótkim czasie od straty ciąży nie wiąże się z wyższym ryzykiem dla Cibie i Twojego kolejnego Dziecka

• Jakie są moje prawa w pracy? Otrzymam zwolnienie ZLA czy może urlop macierzyński?
O prawnych aspektach utraty ciąży przeczytacie w osobnym poście, który właśnie przygotowuje dla nas prawniczka.