Pewnie nie raz słyszałyście hasło: STAN PRZEDRZUCAWKOWY (dawniej gestoza, zatrucie ciążowe). Brzmi poważnie. Ale czym właściwie jest i co oznacza jego rozpoznanie?

Przeczytajcie – warto wiedzieć i warto rozmawiać ??‼

Stan przedrzucawkowy (preeklampsja, PE) to najprościej mówiąc zaburzenie funkcjonowania łożyska i narządów wewnętrznych jako następstwo współistniejącego nadciśnienia tętniczego – niezależnie czy rozpoznanego w ciąży czy przed.

1️⃣ Co sugeruje występowanie PE❓

Rozpoznanie PE stawiamy przy wartościach ciśnienia tętniczego ≥ 140/90mmHg oraz obecności min. JEDNEGO z poniższych objawów:

? białkomocz (najczęściej)

? wzrost aktywności enzymów wątrobowych

? ból górnej części brzucha

? spadek ilości płytek krwi

? obniżenie poziomu hemoglobiny

? wzrost stężenia kreatyniny

? ból głowy niereagujący na typowe leki przeciwbólowe

? zaburzenia widzenia

? FGR (zahamowanie wzrastania płodu)

2️⃣ Czy da się przewidzieć wystąpienie stanu przedrzucawkowego?

Nie jesteśmy w stanie do końca odpowiedzieć na pytanie czy i na jakim etapie PE może wystąpić u pacjentki z nadciśnieniem. Są pewne wskazówki, które wyłaniają grupę ciężarnych „bardziej narażonych” na jego pojawienie się. Po pierwsze są to pacjentki z tzw. grupy ryzyka: BMI > 30, stan przedrzucawkowy w poprzedniej ciąży, przewlekłe nadciśnienie, trombofilia (czyli zwiększona krzepliwość krwi), toczeń układowy, choroby nerek, wiek >35 lat, ciąża wielopłodowa, cukrzyca przedciążowa. Dodatkowo baaardzo ważną informacją jest dla Nas ryzyko wystąpienia preeklampsji obliczone już podczas pierwszego badania prenatalnego pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, dlatego też pamiętaj, aby wykonywać je u osób, posiadających odpowiednie kwalifikacje.

⚠️ Na szczęście 90% przypadków PE rozpoznajemy po 34 tygodniu ciąży. Pamiętaj jednak, że preeklampsja może rozwinąć się na każdym etapie. Tym bardziej nie bagatelizuj, jeżeli wystąpią u Ciebie wyżej wymienione objawy.

3️⃣ Jakie jest postępowanie?

Zazwyczaj przy rozpoznanym stanie przedrzucawkowym indukcja porodu zostanie zaproponowana po ukończonym 37 tygodniu ciąży. Pamiętaj jednak, że ta patologia może być związana ze znaczącym zagrożeniem zdrowia i życia Mamy oraz Malucha – rozważamy wtedy wcześniejsze rozwiązanie ciąży

⚠️ Musimy więc zawsze indywidualnie oceniać obraz USG, wartości ciśnienia tętniczego, objawy kliniczne, przeanalizować wyniki badań laboratoryjnych.

4️⃣ Co z tym kwasem acetylosalicylowym?

No właśnie! Co on tutaj robi? Kwas acetylosalicylowy (ASA), który popularnie znacie jako aspiryna czy polopiryna zyskał przecież sławę jako lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy!

Ale ASA to również lek stosowany w położnictwie, który ma udowodnione działanie w zapobieganiu wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz hipotrofii płodu!

Kilka faktów:

☑️ ASA proponujemy pacjentkom z wyliczonym podwyższonym ryzykiem wystąpienia PE podczas badania I trymestru oraz ciężarnym będących w wysokiej grupie ze względu na wywiad (dlatego zawsze powiedz Nam o tym na co chorujesz i jak przebiegały poprzednie ciąże ? )

☑️ ASA stosujemy w dawce 150 mg/dobę – 1 tabletka doustnie wieczorem

☑️ profilaktykę rozpoczynamy przed 16. tygodniem ciąży, kontynuacja do końca 36. tygodnia ciąży

☑️ dla pacjentek z ciężkimi reakcjami niepożądanymi nie mamy niestety leków/preparatów alternatywnych o udowodnionym działaniu. Na pewno natomiast warto popracować nad tym co możemy zmodyfikować np. masą ciała, aktywnością fizyczną.