Tłusty czwartek jaki jest każdy widzi ???

Ale hola hola… przy okazji piszemy dzisiaj jak to jest z przybieraniem wagi w ciąży ?

Zacznijmy od tego, co realnie wpływa na Twoją wagę:

1. Pan/i Dzidziuś – statystycznie najwięcej dzieci to 3-4kg rozkoszy, choć Nasz zeszłoroczny rekordzista to Maluch o wadze powyżej 5kg ?

2. Łożysko – ok 700g

3. Wody płodowe – ok 800ml (800g)

4. Dodatkowo w ciąży zwiększa się masa Twoich piersi i macicy, gromadzi się płyn w tkankach ciała czy rośnie objętość krwi – to wszystko ma wpływ na Twoją wagę

Wytyczony standard odnośnie masy ciała w ciąży zależy od wielu czynników, ale zdecydowanie najważniejszym jest wyjściowe BMI Mamy. Kalkulatorów BMI znajdziecie mnóstwo, warto sprawdzić i warto wiedzieć, zwłaszcza, że rośnie odsetek osób z nadwagę/otyłością, a prawie połowa ciężarnych przybiera ponad wytyczone zasady.

1️⃣ Niedowaga: BMI<18.5 -> zalecany przyrost masy ciała: 12.7 – 18.1kg

2️⃣ Norma: BMI 18.5-24.9 -> 11.3 – 15.9kg więcej kochanego ciałka

3️⃣ Nadwaga: BMI 25–29.9 -> 6.8–11.3 kgTutaj ciekawostka: coraz większa liczba badań dowodzi, że mniejszy przyrost ciała (2.7 – 6.4kg) nie ma absolutnie negatywnego wpływu ani na zdrowie Mamy, ani Malucha Oczywiście zakładając, że efekt jest uzyskany w sposób stopniowy i racjonalny.

4️⃣ Otyłość: BMI >30 -> tutaj zagraniczne towarzystwa naukowe nie rozdrabniają się szczególnie na otyłość I, II czy III stopnia. Zasada jest uproszczona – przyrost masy ciała w tym przypadku powinien mieścić się w przedziale 5–9.1 kg. I tu również mniejszy przyrost masy, nie wiązał się z niebezpieczeństwem dla Mamy i Dziecka, a wpływał często korzystnie na przebieg ciąży, porodu czy zmniejszał ryzyko konieczności wykonania cięcia cesarskiego.

W opinii wielu lekarzy, Naszej także, jeżeli pacjentka z nadwagą lub otyłością chudnie lub tyje mniej niż wyżej zamieszczone zalecenia i jest to spowodowane:

a. odrzuceniem „śmieciowego” jedzenia – zdrowszą, bardziej regularną dietą

b. zwiększoną aktywnością, chociażby spacerami

plus Mama czuje się dobrze, a jej Maluch rozwija się prawidłowo

to taka sytuacja jest dopuszczalna i co więcej powoduje zmniejszenie odsetka powikłań ciąży (np. wystąpienia cukrzycy w ciąży, nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego), porodu, a także wpływa na przyszłe zdrowie Mamy i Dziecka.

Niezależnie od BMI, niezależnie od chorób współistniejących, niezależnie od tego co mówią mamy i babcie pamiętaj ZŁOTĄ zasadę:

Jesz DLA Dwojga, nie ZA Dwoje❗️