Rozejście mięśni prostych brzucha (rmpb, diastasis recti abdominis, DRA) to rozsunięcie na boki obu głów mięśnia prostego w obrębie przedniej ściany brzucha z jednoczesnym poszerzeniem kresy białej – tyle mówi definicja.

Szerokość i ciągłość kresy białej określa się na postawie USG powłok brzusznych, badanie palpacyjne służy do pierwszej oceny pracy tkanek i jest dość niemiarodajny.

Kresa biała to struktura z tkanki łącznej, w ciąży kiedy brzuszek rośnie mięśnie proste się wydłużają, w pewnym momencie muszą też zacząć odsuwać się od siebie. Kresa zachowuje się wtedy jak napompowany balon. Cieńczeje i staje się bardziej podatna na uszkodzenia.

W ciąży działaj profilaktycznie w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć (lub jeśli wolisz: po pierwsze nie szkodzić)

Bo choćbyś godzinę dziennie codziennie ćwiczyła na macie (ha ha, bardzo śmieszne kiedy ma się małe dziecko 😉 ), a nie zmienisz nawyków i przez kolejnych 20 godzin będziesz używać ciała źle to nie będzie efektu.

Garść podstaw:
✔️ utrzymuj prawidłową postawę ciała, nie garb się.
✔️ wstawaj i kładź się przez przetoczenie na bok.
✔️ nie wykonuj ćwiczeń zwiększających tłocznię brzuszną- nie rób brzuszków, planków i nożyc.
✔️ unikaj parcia (takie dosiusianie ostatniej kropelki „dla pewności” też jest parciem) i zaparć.
✔️ podnoś ciężkie przedmioty na wydechu (kucnij, napnij mdm, powiedz hop podczas dźwigania, użyj nóg, trzymaj ciężar blisko ciała).
✔️ kichaj i kaszl za siebie, ze skrętem tułowa i wyeliminuj przewlekły kaszel.
✔️ jeśli masz nadwagę lub otyłość postaraj się schudnąć.
✔️ unikaj pasów poporodowych, bielizny wyszczuplającej i ubrań ściskających brzuch.
✔️ jeśli masz dziecko z tych nieodkładalnych- spróbujcie chusty. Skonsultuj się z doradcą noszenia, która nauczy Cię jak motać. Raczej w kangurze niż w kieszonce, kółkowa tylko na krótkie akcje, ze względu na niesymetryczne obciążenie mamy.

Objawy, które mogą sugerować rmpb:
❗️ w linii pośrodkowej brzuch przyjmuje trójkątny kształt (zazwyczaj w okolicy pępka lub pod mostkiem, rzadziej w okolicy spojenia łonowego).
❗️ wypukły „ciążowy” wygląd brzucha, pomimo spadku wagi, często jedynie pod koniec dnia.
❗️ zmieniony wygląd pępka (wystający, rozlany).
❗️ widoczny gołym okiem ruch jelit (bywa i tak, serio).
❗️ objawy pośrednie- nietrzymanie moczu, ból w odcinku lędźwiowym.
Jeśli podejrzewasz, że masz rmpb fizjoterapeutka może zasugerować wykonanie badania mięśni dna miednicy przez pochwę.

Rehabilitację rmpb zaczyna się od poprawy wzorca oddechowego, poprawy ustawienia ciała.
Trzeba wyeliminować szkodliwe nawyki i zmodyfikować czynności codzienne, żeby nie przeszkadzały w terapii
Terapia manualna wyrównuje dysbalans mięśniowo-powięziowy w ciele, stosuje się też kinesiology taping, który znacznie ułatwia Ci utrzymywanie prawidłowego ustawienia ciała przez wsparcie tego co rozciągnięte i rozluźnienie tego co spięte 😉 Fizjoterapeutka oceni jak działa całe Twoje ciało, żeby indywidualnie dobrać plan działania.

Nie polecam ćwiczenia z gotowymi zestawami naprawczymi dla rozejścia bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą.

Na stronie www.rmpb.pl macie bardzo dużo przydatnych patentów i informacji dotyczących profilaktyki. Znajdziesz tam też listę fizjoterapeutek specjalizujących się w leczeniu rmpb.