Jeśli miałaś cięcie cesarskie lub planujesz VBAC wybierz się do fizjoterapeuty PRZED zajściem w ciążę w celu przywróceniu bliźnie odpowiedniej elastyczności i przesuwalności.

W CIĄŻY: możesz się zgłosić już w pierwszym trymestrze, wizyta ma na celu wyrównanie napięć, które masz w ciele. Jest to wizyta profilaktyczno-edukacyjna. Uczymy jak prawidłowo „używać” ciała w codziennym życiu m.in. jak wstawać i kłaść się, jak stać i siedzieć, jak podnosić przedmioty, wsiadać do auta, korzystać z toalety itd. Uczymy prawidłowego napięcia mięśni dna miednicy.

W drugim trymestrze: tu zazwyczaj zaczynają pojawiać się atrakcje typu ból przy zmianie pozycji, kłucia w spojeniu, nietrzymanie moczu, obrzęki. Środek ciężkości ciała przesuwa się, możesz mieć uczucie, że inaczej chodzisz. Pojawia się napięcie w odcinku lędźwiowym, oddychasz inaczej niż do tej pory.
Często w drugim trymestrze pojawiasz się po raz pierwszy, bo coś już Ci dokucza 😉
Usuwamy uciążliwości, uczymy jak sobie z nimi radzić (mała piłka, wałek do ciasta i parasolka potrafią dużo naprawić <3 )

W trzecim trymestrze: skupiamy się na przygotowaniu Twojego ciała do porodu i usuwaniu niewygód ciążowych.
Skupiamy się na zachowaniu/przywracaniu elastyczności, uczymy rozluźniania mięśni dna miednicy (to bardzo potrzebne przy porodzie, nie chcemy mięśni rozciągniętych, tylko rozciągalnych – to ogromna różnica). Twoje ciało wykona w porodzie ogromną pracę, niech Ci w tym nie przeszkadza spięty pośladek 😉
Omawiamy na co powinnaś zwrócić uwagę w czasie połogu.

Po każdej wizycie dostaniesz kilka ćwiczeń w ramach pracy domowej, dostosowanych do Twoich aktualnych potrzeb.

Uwaga:
Pilnej konsultacji w ciąży wymaga ból (spojenia, pleców, pośladków, ramion itd.), ciągły i ostry (np. przy zmianie pozycji, po dłuższym siedzeniu)
Nie czekajcie aż sam minie. Nie minie.
Łatwiej i szybciej poradzimy sobie z bólem „świeżym”, nie musicie się katować, my fizjoterapeuci mamy na takie atrakcje swoje patenty 😉
Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej zgłoś się możliwie szybko.

PO CIĄŻY: aż chce się powiedzieć „jak się ogarniesz” 😉 Daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz, żeby okrzepnąć w nowej roli.
Jeśli w ciąży byłaś pod opieką fizjoterapeuty, wiesz co robić, a czego nie to spokojnie możecie się zobaczyć po połogu. Jeśli nie, to na pierwszy „przegląd” możesz przyjść już około 3 tygodnia po porodzie.

W niektórych przypadkach umawiamy się wcześniej (np. jeśli masz planowe cc i masz na stanie starszaka, wtedy skupiamy się na tym, żeby doprowadzić Cię do ładu szybko i bezpiecznie).

W wielu gabinetach możesz być na wizycie ze swoim dzieckiem, nakarmić je, utulić i przebrać kiedy jest taka potrzeba.