Fizjoterapia uroginekologiczna jest w Polsce dość młodą dziedziną. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń w obrębie miednicy.

Jeśli masz nietrzymanie moczu (popuszczanie sporadycznie małych ilości też się liczy), siusiasz często małe ilości, masz bolesne miesiączki, masz uczucie, że Twoja pochwa jest za luźna lub zbyt ciasna, odczuwasz ból w trakcie lub po stosunku, masz obniżenie narządów (POP-Q I/II), jesteś w ciąży lub w czasie menopauzy to fizjoterapeutka uroginekologiczna może Ci pomóc ?

To tytułem wstępu.

Często przed wizytą pytacie czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować. Nie. Weź ze sobą ubranie niekrępujące ruchów. Będziesz poproszona o rozebranie się do bielizny.
Wizyty u fizjoterapeutów wyglądają z grubsza podobnie.
Robimy wywiad. Dokładny. Będziesz pytana o przebieg ciąż i porodów (w tym ile trwały, w którym tygodniu urodziłaś, w jakiej pozycji parłaś, czy miałaś nacięcie/pęknięcie krocza, ile ważyło dziecko, jeśli rodziłaś przez CC- z jakiego powodu było wykonane cięcie, po jakim czasie byłaś pionizowana, czy odczuwasz jakieś dolegliwości ze strony blizny), przebyte operacje, aktualne dolegliwości, dotychczasowe leczenie i rodzaj wykonywanej pracy. Jeśli miałaś niedawno robione badania obrazowe, weź je ze sobą. Weź też ze sobą wypis ze szpitala. Zastanów się też jaki cel chciałabyś osiągnąć w terapii.

Oceniamy postawę ciała, czyli to jak intuicyjnie się ustawiasz podczas siedzenia, stania i chodu.
Doświadczony fizjoterapeuta ma już w tym momencie jakąś teorię i plan działania, pora na weryfikację. Fizjoterapeuci stosują szereg różnych testów, żeby rozwiązać zagadkę, z którą przychodzisz.

Wskakujesz na stół 

😉

Oceniamy pracę przepony i w jaki sposób oddychasz.
Oceniamy jak się ma Twój brzuch i jak pracuje (w jakim stanie jest kresa biała, jak się zachowuje podczas spoczynku i w skurczu). W niektórych gabinetach jest możliwość oceny kresy pod USG.
Oceniamy blizny – ich wygląd, przesuwalność, napięcie. Tu pojawia się temat mobilizacji, zostaniesz nauczona jak się z blizną obchodzić, jak ją traktować, żeby ruszała się jak należy i Ci nie dokuczała.
Uwalniamy napięcia z reszty ciała (czasem jest tak, że przychodzisz w nietrzymaniem moczu, albo z bólem pleców, a fizjoterapeuta majstruje coś przy stopach albo przy głowie, niby bez związku. Jesteś całością, napięcia nawet w odległych częściach ciała mają wpływ na Twoje dolegliwości, także żeby pomóc Ci dobrze musimy patrzeć na wszystkie elementy)

I teraz rzecz nieczęsta, acz bardzo ważna:

Badanie mięśni dna miednicy.

Można je wykonać pośrednio (przez bieliznę), fizjoterapeutka bada wtedy środek ścięgnisty krocza, jest to badanie niezbyt dokładne, jednak wciąż dające wiele informacji, lub bezpośrednio – przez pochwę. Badanie per vaginam wykonujemy w leżeniu na plecach i/lub w pozycji stojącej. Zostaniesz poproszona o podpisanie zgody na badanie. Badanie MOŻESZ PRZERWAĆ W KAŻDEJ CHWILI bez podawania przyczyny – to bardzo ważne, żebyś czuła zaufanie do swojej fizjoterapeutki. Jeśli chcesz w gabinecie może towarzyszyć Ci partner.

Składa się z 2 części:

Badanie w spoczynku: leżysz i nic nie robisz, a fizjoterapeutka ocenia napięcie spoczynkowe mięśni dna miednicy i więzadeł, ich symetrię, bliznę po pęknięciu/nacięciu, jej przesuwalność. Inaczej postępujemy w przypadku mięśni wiotkich, a inaczej w przypadku zbyt spiętych.
W drugiej części zostaniesz poproszona o wykonanie kilku różnych skurczy, żeby dowiedzieć się co Twoje mięśnie potrafią.
Niektóre gabinety korzystają z różnego rodzaju sond dopochwowych, wynik badania widzisz wtedy w postaci wykresu, lub na monitorze.
Zostaniesz nauczona prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy.
Po badaniu dostajesz pracę domową – ćwiczenia dobrane specjalnie dla Ciebie, dostosowane do Twoich aktualnych możliwości. Umawiacie się na kolejną wizytę w celu sprawdzenia jak Ci idzie 

Sukces terapii zależy od Twojego zaangażowania, najlepiej prowadzona terapia gabinetowa nie przyniesie rezultatu, jeśli nie będziesz stosować się do zaleceń❗️

Listę fizjoterapeutek uroginekologicznych znajdziesz na stronie Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego (www.ptug.pl) i na stronie fundacji Aenon (www.aenon.org.pl), pytaj również o polecenia na lokalnych grupach dla mam. PROŚ O POTWIERDZENIA KWALIFIKACJI (z każdego szkolenia dostajemy certyfikat uczestnictwa), jeśli osoba do której planujesz się wybrać odbyła szkolenia w tym zakresie na pewno chętnie Ci je udostępni.

Korzystacie z porad fizjoterapeuty uroginekologicznego?