1. Kiedy można zacząć współżycie po porodzie?

Zalecamy powstrzymanie się od zbliżeń przez cały okres połogu, a więc 6 tygodnia. Twoje ciało musi „dojść do siebie”, a Ty i Twoj Partner musicie odnaleźć się w nowej sytuacji. Najlepiej powrócić do współżycia po kontrolnej wizycie ginekologicznej, która powinna odbyć się ok. 6 tygodni po porodzie.

2. Czy będzie jak dawniej?

Nigdy już nie będzie tak jak dawniej, bo zostaliście Rodzicami. Zmieniło się Twoje ciało, zaszły zmiany w kręgu Waszych emocji, być może to Dziecko jest teraz w centrum Twojej uwagi. Mięśnie dna miednicy mogą być rozluźnione, a Ty niekoniecznie musisz mieć ochotę na zbliżenia. Ale pamiętaj – inaczej absolutnie nie znaczy gorzej!

3. Jak mogę sobie pomóc, aby seks sprawiał Nam satyfsakcję?

Przede wszystkim daj sobie czas i postaraj się nie odsuwać Partnera na dalszy plan. Twoje mięśnie dna miednicy uległy rozluźnieniu, być może krocze było zszywane lub jesteś po cięciu cesarskim – koniecznie skorzystaj z konsultacji fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże Ci w szybkim powrocie do formy. Jeśli trudno Ci zaakceptować swoje nowe ciało, podejmij działania, aby się to zmieniło – odżywiaj się odpowiednio, tak aby zrzucić nadprogramowe kilogramy (pamiętaj, że podczas laktacji, tak jak i podczas ciąży absolutnie nie wolno jest „za dwoje”, tylko „dla dwojga”! Laktacji to dodatkowy wydatek energetyczny ok 400-500kcal, a więc np. tyle ile w dużym Snickersie) i wróć do aktywności fizycznej po konsultacji ze swoim ginekologiem i fizjoterapeutą uroginekologicznym. Jeżeli towarzyszy Ci dyskomfort i suchość pochwy (częsta dolegliwość podczas laktacji ze względu na zmiany hormonalne) stosuj regularnie dopochwowo preparaty z kwasem hialuronowym.

4. Co z antykoncepcją?

Pamiętaj, że karmienie piersią nie jest metodą antykoncepcji i szybko możesz zostać zaskoczona dodatnim testem ciążowym. Masz do wyboru prezerwatywy, metody hormonalne, wkładki domaciczne itd. Wybór metody zależy od drogi porodu, tego czy karmisz, kiedy planujesz kolejną ciążę – najlepiej omów te kwestie ze swoim lekarzem na wizycie kontrolnej.

Czy coś jeszcze Was nurtuje? Piszcie, postaramy się pomóc 🙂