Kiedy w połogu organizm przestawia się na tryb „MAMA” Twoje ciało i umysł reaguje w przedziwny, całkowicie dla Ciebie nowy sposób. Co więcej, połóg połogowi nie równy – każdy kolejny może być zupełnie inny niż poprzedni. Czego możesz się spodziewać, a co powinno spowodować zapalenie czerwonej lampki?

1.Odchody połogowe – nazwa może niezbyt piękna, ale chodzi o fakt „oczyszczania się” i obkurczania macicy. Początkowo krwawienie z dróg rodnych (pierwszy tydzień) są obfite i mocno krwiste, z kolejnymi tygodniami bledną i są mniej intensywne. Do końca połogu powinny całkowicie ustąpić. Po cięciu cesarskim może zdarzyć się, że krwawienie z dróg rodnych jest krótsze.
🆘 nieprzyjemny zapach, zbyt szybkie ustąpienie krwawienia (np. po 1 tygodniu), nagłe krwawienie po kilku tygodniach od porodu


2.Nawał pokarmu – czyli kiedy Twój organizm rozkręci laktację na 200%. Zazwyczaj ma to miejsce w pierwszym tygodniu po porodzie i możesz wtedy odczuwać bolesność piersi, ich stwardnienie.Spokojnie – na początku Twoje ciało musi się odnaleźć i dostosować produkcję do potrzeb. Co możesz zrobić Ty? Karm Malucha regularnie, odciągaj nadmiar pokarmu, ulgę mogą Ci przynieść także babcine sposoby np. okłady z liści kapusty.
🆘 wysoka gorączka, zaczerwienienie piersi, znaczne ucieplenie, twarde guzy pomimo karmienia/odciągania pokarmu


3.Mimowolny wyciek pokarmu – Twoje dziecko ledwo zakwili, a z piersi już lecą strumienie? To normalne
🆘 inny niż mleczny wyciek z brodawki (krwisty, ropny itd.)


4.Ból brzucha i skurcze – Twoja macica przed porodem ważyła 1.5kg, w ciągu 6 tygodni wraca do swoich normalnych rozmiarów i wagi, czyli ok 50-60g. Objawy te są zupełnie normalne, wyzwalanie głównie podczas karmienia piersią. Początkowo bardziej intensywne, z czasem słabną.
🆘 stały ból brzucha, towarzyszące nudności, wymioty czy biegunka


5.Ból w okolicy rany krocza/rany po cięciu cesarskim – może Ci towarzyszyć przez okres połogu i jest związany z procesem gojenia. Możesz wyczuwać zgrubienie w miejscu rany i to także spodziewany objaw.
🆘 ropna wydzielina z rany, zaczerwienienie, znaczne ucieplenie, towarzysząca wysoka temperatura


6.Trudności w oddawaniu stolca – zwłaszcza przez kilka dni po porodzie może Ci się to przytrafić. Jest spowodowane zarówno blokadą i obawą psychiczną, ale także samym porodem, zarówno drogą pochwową (osłabione mięśnie dna miednicy) jak i poprzez cięcie cesarskie, kiedy jelita potrzebują czasu, aby znowu funkcjonować jak przed operacją.
🆘 przedłużający się lub powtarzający problem z oddaniem stolca


7.Trudności w oddawaniu moczu – zwłaszcza na początku, kiedy tkanki są „zmęczone” i podrażnione możesz odczuwać pieczenie i ból podczas oddawania moczu, a także możesz mieć potrzebę częstszej wizyty w toalecie. Popuszczanie moczu zdarza się niestety również i jest związane z osłabieniem dna miednicy mniejszej, dlatego po okresie połogu warto wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego.
🆘 przedłużający się lub powtarzający problem z oddawaniem moczu, nieprzyjemny zapach moczu, jego krwiste podbarwienie


8.Obniżony nastrój – połóg to okres kiedy ok. 10-krotnie rośnie ryzyko depresji poporodowej. Masz prawo mieć trudność w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy nie krępuj się o tym powiedzieć bliskim lub psychologowi/psychiatrze. Zdaj sobie sprawę, że to dolegliwość bardzo powszechna.
🆘 przedłużający się obniżony nastrój, brak satysfakcji z obecnej sytuacji życiowej, poczucie bezradności lub silnego lęku


9.Zlewne poty – budzisz się w nocy zlana potem? To normalne, Twój organizm pozbywa się nadmiaru płynów. Pamiętaj, aby je uzupełniać.
🆘 towarzysząca wysoka temperatura czy bóle mięśniowe


10.Hemoroidy (żylaki odbytu) – nawet jeżeli w ciąży ich nie było to pamiętaj, że poród jest ogromnym wysiłkiem fizycznym, co oznacza, że hemoroidy mogą wyskoczyć ni z gruszki ni z pietruszki.
🆘 silne dolegliwości bólowe, krwawienie z okolicy odbytu


11.Obrzęki na kończynach dolnych – Mamy głównie uskarżają się na obrzęk okolicy kostek
🆘 zaczerwienienie skóry w okolicy obrzęku, znaczne jej ucieplenie, silny ból

Piszemy i piszemy i moglibyśmy jeszcze pisać, ale myślimy, że te najczęstsze objawy właśnie przed Wami obnażyliśmy 🙂 A co Wam sprawiało największy dyskomfort podczas połogu?