Szczęśliwe zakończenie nastąpiło – jesteś już ze swoim Maluchem – ale jesteś też po operacji. Twoja koleżanka obok urodziła drogami natury – czy będą jakieś różnice w przebiegu kolejnych tygodni u Was obojga???
Zdecydowanie będą. Oto warte uwagi informacje o połogu po cięciu cesarskim:


• Jesteś po dużej operacji brzusznej – powrót do całkowitej aktywności będzie wymagał czasu. Daj go sobie wystarczająco dużo – dla jednej z nas będzie do tydzień, dla innej 6 tygodni. Miło byłoby gdyby ktoś mógł Ci pomóc, jeśli tego oczekujesz.


• Ból rany pooperacyjnej – leki dożylne stosujemy zazwyczaj tylko w 1-szej dobie po operacji, potem zalecany leki doustne. Jeśli przy wyjściu ze szpitala uznasz, że wymagasz jeszcze leków p/bólowych, zapytaj lekarza. Chętnie powiemy co możesz stosować.


• Szew w ranie pooperacyjnej – w naszym oddziale stosujemy tzw. szwy nierozpuszczalne i dlatego poprosimy Cię, abyś odwiedziła nas 7 dni po operacji, aby ten szew zdjąć. Zgłoś się do izby przyjęć, szew zdejmie położna. Ona również obejrzy ranę , a jeśli będzie działo się coś niepokojącego, zawoła również lekarza.


• Profilaktyka p/zakrzepowa – jeśli masz czynniki ryzyka zakrzepicy (np.Twoje cc było nagłe albo Twoje BMI jest powyżej 30) może dostaniesz od nas receptę na zastrzyki do kontynuacji również w domu. Warto to zrobić, aby uchronić się przed groźnymi skutkami choroby zakrzepowo-zatorowej.


• Higiena rany pooperacyjnej – pamiętaj aby dokładnie myć miejsce rany; osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym i w razie potrzeby dezynfekować; niektóre z Was dostaną również receptę na antybiotyk do domu, aby zapobiec zakażeniu w ranie


• Odchody połogowe – bardzo możliwe, że w tej kwestii będziecie się z koleżanką po porodzie drogami natury różnić. Podczas cc czyścimy dokładnie wnętrze macicy i dlatego krwawisz mniej i krócej. Gdyby jednak nie było krwawienia wcale – zgłoś to nam, bo w rzadkich przypadkach dochodzi do tzw. zatrzymania odchodów połogowych i musimy interweniować, aby nie doszło do zapalenia wnętrza macicy.