Chcielibyśmy móc Wam napisać, że istnieje złoty środek, który spowoduje, że poród i ból porodowy to właściwie leżakowanie, z którego wracacie w składzie +1 (lub więcej 😊 )

Ale tak nie napiszemy. Przedstawimy za to kilka faktów, które mamy nadzieję, będą w praktyce pomocne 🙂

Fakt #1 Próg bólowy każdej kobiety jest inny, dla niektórych z Was czynność skurczowa na samym początku jest już mocnym doznaniem, inne z Pań przychodzą z uśmiechem na twarzy, a w badaniu pełne rozwarcie.

Fakt #2 Poród to ogromny wysiłek. Psychiczny i fizyczny. My często porównujemy go do przebiegnięcia maratonu u osób, których doświadczenie to co najwyżej spóźniony sprint na autobus 😊🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️ Każda z Nas ma prawo indywidualnie odczuwać poród, ból to żaden powód do wstydu!

Fakt #3 Pamiętaj, że z jakiś powodów My Kobiety jesteśmy ziemskimi superbohaterkami i może jeszcze tego nie wiesz, ale drzemie w Tobie ogromna siła i moc! 🦸‍♀️

Fakt #4 Sposoby łagodzenia bólu porodowego dzielimy zasadniczo na metody niefarmakologiczne oraz farmakologiczne.

Fakt #5 Metody niefarmakologiczne to te, z których dowolnie korzystasz na bloku porodowym pod czujnym okiem położnej i osoby towarzyszącej. Zaczynając od spaceru, kołysania biodrami, przyjmowania pozycji np. kucznej lub wertykalnej, po wszelki dostępny sprzęt.

U Nas każda sala wyposażona jest w drabinki, piłki, piłki „fasolki”, worki sako, piłki „kolczatki”. Możesz je wykorzystać np. w I fazie porodu (pamiętasz z poprzedniego postu? Przypominamy – czas kiedy szyjka się skraca i rozwiera, finalnie osiągając 10cm), która często odczuwana jest przez rodzące jako najcięższy okres.

Ciepły prysznic to także świetny sposób na uśmierzenie bólu.

A może spróbuj zimnych/ciepłych okładów, masażu lub prądów TENS? One też są w tej grupie.

Fakt #5 Najczęściej stosowane metody farmakologiczne obejmują:
– analgezję wziewną (tzw. gaz rozweselający, którego głównymi zaletami jest szybkość działania oraz szybka eliminacja z organizmu)
– dożylne lub domięśniowe zastosowanie opioidów, co wymaga obecności lekarza oraz dodatkowego monitorowania stanu Twojego oraz Malucha ze względu na możliwość wystąpienia objawów niepożądanych i zwiększoną szybkość rozwierania szyjki macicy
– znieczulenie zewnątrzoponowe, które odbywa się w obecności anestezjologa, wymaga obecności lekarza położnika oraz dodatkowego monitowania Ciebie i Dziecka. Docelowo odczuwanie bólu jest znacznie zredukowane lub zniesione, ale kobieta powinna mieć możliwość poruszania się i parcia.

#6 Podczas porodu kobieta odczuwa tak silny ból, że PRAWIE może sobie wyobrazić co czuje mężczyzna z gorączką – Dziewczyny! Prawda to czy Fałsz? ; ))))