Ok, czujesz, że TO JUŻ! Sprawdzasz torby, dokumenty – wszystko jest, ruszacie w drogę. Wrócicie już w powiększonym składzie 💏🤰👪👨‍👩‍👧

1️⃣ Jeżeli po badaniu lekarz lub położna uznają, że to rzeczywiście JUŻ to w zależności od zaawansowania porodu możemy pokierować Cię od razu na salę porodową, abyś czuła się komfortowo lub jeśli mamy jeszcze czas to zazwyczaj przyjmiemy Cię na Izbie Przyjęć. Byłoby świetnie, gdybyś na wierzchu miała przygotowane dokumenty (popatrz na Naszą wyprawkę do porodu http://babkibabkom.pl/?p=103 )
Jeżeli masz plan porodu również go przygotuj 😊
Pamiętaj, że poród ma być dla Ciebie wyjątkowym wydarzeniem – Masz pytania odnośnie czegokolwiek? – pytaj Nas śmiało!
2️⃣ Przebierasz się w koszulę do porodu (swoją lub naszą) i kierujesz się na salę porodową
3️⃣ Dopóki poród przebiega bez zakłóceń nad jego postępem czuwa położna. W trakcie możesz korzystać ze sprzętu dostępnego na sali – piłki, piłki „fasolki”, drabinki, worki sako, materace, krzesło porodowe itp. Możesz również zjeść, napić się, pójść pod ciepły prysznic. Jeżeli chcesz – puść swoją ulubioną muzykę, spaceruj, kołysz biodrami. Co jakiś czas monitorujemy tętno Twojego Malucha i czynność skurczową macicy (KTG). W razie wystąpienia patologii w trakcie ciąży np.cukrzyca ciężarnych lub podczas porodu np. zaburzeń w tętnie Dziecka, nad Twoim porodem czuwa również lekarz, podłączymy wtedy ciągły zapis KTG i poprosimy o zgodę na założenie wenflonu i pobranie badań, które mogą być potrzebne w przypadku konieczności porodu operacyjnego
4️⃣ Po porodzie Maluch odpoczywa w Twoich ramionach, Tobie podamy jeśli wyraziłaś zgodę profilaktyczną dawkę Oxytocyny w zastrzyku (zgodnie z zaleceniami WHO oraz PTGiP dotyczącymi profilaktyki krwotoku porodowego), a osoba która Ci towarzyszyła może przeciąć pępowinę (po ustaniu tętnienia); Jeśli chcesz masz możliwość nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry, ale pamiętaj Mamo, że czasami zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest, aby Noworodka zobaczył neonatolog wcześniej niż po tych 2 godzinach od narodzin, np.po odejściu zielonych wód płodowych czy np. w przypadku zaburzeń w tętnie Malucha podczas porodu. W bezpośrednim sąsiedztwie sal porodowych znajduje się kącik noworodka, przy badaniu może być Tata, Ty wtedy odpoczywasz.
Jeśli konieczne było nacięcie krocza albo doznałaś jego pęknięcia lub łożysko nie oddzieliło się całkowicie i jego resztki pozostały w macicy, konieczna jest interwencja medyczna. Podczas tych zabiegów możesz zdecydować aby Malucha trzymał Tato, jeśli będziesz się czuła wtedy pewniej i bezpieczniej.
5️⃣ W zdecydowanej większości przypadków na Sali porodowej przytulacie się (kontakt skóra do skory) przez 2 godziny, później Twoje Dziecko jest ważone i mierzone, a Ty możesz wziąć prysznic, przebrać się i idziecie już w powiększonym składzie na odcinek położniczy. W wyjątkowych sytuacjach (np. kiedy dzidziuś musi być wcześniej obserwowany na oddziale neonatologii) ten okres może ulec skróceniu.

DO ZOBACZENIA 🙂