Pytacie nas często jak można w naszym Oddziale urodzić – odpowiedź jest krótka : tak jak Tobie wygodnie 😊
Czy myśląc „poród” też macie przed oczyma obraz, na którym kobieta leży na łóżku w pozycji „na biedronkę albo żółwia, którego ktoś położył na plecach”, a u wezgłowia łóżka położna rozkazuje : Przyj!!” ?????
Na szczęście o takich obrazkach możemy już zapomnieć 😊
Jeśli Twój poród przebiega prawidłowo, możesz dowolnie wybierać pozycję zarówno w I jak i w II fazie poród.

Podczas rozwierania się szyjki polecamy aktywność na piłce, bocianie kroki, pozycje stojące – Twoja położna z pewnością dobierze taki rodzaj ruchu, który będzie Tobie najlepiej pasował i spowoduje, że niedogodności związane z bólem porodowym będą łagodniejsze.

Na finiszu czyli w II fazie porodu masz do wyboru:
1. Pozycję siedzącą na tzw. stołku porodowym – opcja coraz chętniej wybierana przez Rodzące, bo grawitacja pomaga Maluchowi, a jednocześnie nie ma takiego obciążenia dla nóg jak w pozycji stojącej i można oprzeć się swobodnie o partnera podczas parcia.
2. Pozycja stojąca – rzadziej wybierana, ale równie dobra jak stołek porodowy
3. Pozycja kuczna – w przysiadzie; rodząca może wesprzeć się np.drabinkami
4. Pozycja kolankowo-łokciowa – czyli klęczącą na łóżku porodowym
5. Pozycja leżąca na boku
6. Pozycja leżąca na plecach – najmniej fizjologiczna, ale w niektórych przypadkach konieczna, np.kiedy poród nie postępuje właściwie albo Maluch ma zaburzenia akcji serca i musimy szybko urodzić zabiegowo

Pamiętaj, że jeżeli Twój poród wymaga ciągłego monitorowania serca Twojego Dziecka czyli KTG, to nie wyklucza ruchu i dowolnych pozycji 😊

Sporo tego, prawda? 😊
WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE