Echokardiografia płodowa to obszerny dział diagnostyki prenatalnej – obejmuje badania podstawowe, screeningowe (czyli takie, które powinna mieć wykonane kazda Ciężarna i jej Dziecko) oraz rozszerzone, szczegółowe badanie wykonywane przez wyspecjalizowanych lekarzy, jeśli istnieją dodatkowe wskazania.

Echo serca płodu możemy wykonywać już od I trymestru ciąży. Około 13 tygodnia głowicą dopochwową i badaniem dopplerowskim jesteśmy w stanie właściwie pokazać te same szczegóły serca, co w badaniu przezbrzusznym w 18-22 tygodniu. Wiem, że część (szczególnie tych starszych) ultrasonografistów jest nastawiona dość sceptycznie do tego rodzaju badania nazywanego „wczesnym echem serca”, ale ja jestem przekonana, że to właściwy kierunek. Dlaczego? Wyobraźcie sobie sytuacje, że badanie serca macie wykonane ok.22 tygodnia (czyli zgodnie z obecnymi zaleceniami obowiązującymi w Polsce) i dowiadujesz się od ginekologa, że jest jakaś nieprawidłowość w serduszku Twojego Dziecka. Dostajesz skierowanie na echo i wada jest potwierdzona, więc otrzymujesz skierowanie do genetyka, aby potwierdził potrzebę wykonania badań genetycznych ( jest to wskazane prawie we wszystkich przypadkach wad serca i potrzebne również do kwalifikacji do ewentualnej operacji po urodzeniu). Wyniki otrzymujesz po ok.3 tyg, wracasz do swojego lekarza prowadzącego i dostajesz zalecenie, aby wybrać ośrodek III stopnia referencyjności do porodu, aby Twój Maluch otrzymał pomoc zaraz po urodzeniu. Rozpoczynasz poszukiwania tego ośrodka, a czas płynie… I nagle okazuje się, że to już 35 tygodni i za niedługo poród, a Wy nadal nie jesteście przygotowani. A teraz wyobraź sobie sytuację, że to wszystko rozpoczyna się ok.13-15 tygodnia ciąży – daje to kilka dobrych tygodni więcej czasu na diagnostykę i spokojne ustalenie postępowania. Nie tak dawno jedna z naszych pacjentek miała wykrytą wadę wymagającą zaopatrzenia zaraz po porodzie ok.16 tygodnia ciąży, do 22 tygodnia miała ukończoną diagnostykę i wybrany ośrodek do porodu. I dlatego jestem przekonana, że to właściwa droga i powinniśmy wszyscy zacząć (albo chociaż spróbować) diagnozować te wady wcześniej.

Na czym to badanie polega? Dla Pacjentki nie różni się zasadniczo od innych badań ultrasonograficznych. Badanie tzw. przesiewowe powinno ZAWSZE byc wykonane w 18-22tygodniu ciąży oraz powtórzone w 28-32tyg. Stanowi ono obowiązkowy element badania ultrasonograficznego i oceny anatomii Twojego Dziecka. Ginekolog-położnik pownnien w określonych płaszczyznach pokazać ściśle ustalone elementy serca płodu. Jeśli zauważy coś niepokojącego lub jesli w Twojej rodzinie występuja wrodzone wady serca albo Twoja ciąża jest bliźniacza lub uzyskana drogą in vitro, powinnaś dostać skierowanie do wykonanie badania rozszerzonego, które zawiera więcej elemntów. Badanie takie wykonywane jest przez kardiologów dziecięcych, kardiologów prenatalnych lub położników. Tak jak pisałam wyżej możliwa jest również ocena serca wcześniej – obecnie uważam, że powinno standardowo odbywać się to również podczas tzw. badania genetycznego (czyli w 12-13 tygodniu).

PAMIĘTAJ – wady serca to najczęstsze wady u noworodków. Ich wykrycie może być trudne i nie zawsze możliwe przed urodzeniem. Upewnij się czy podczas badania ultrasonograficznego ocena serca była wykonana i żadaj jego opisu. A jesli masz wskazania do pełnego echa serca Twojego Dziecka, proś koniecznie o skierowanie – ocena taka możliwa jest prywatnie jak i w bezpłatnym programie rządowym. W naszym rejonie badanie takie możesz na NFZ wykonać w Baby Clinic u dr Raś, która jest kardiologiem dziecięcym i prenatalnym.