Kolposkopia to badanie, które umożliwia dokładną ocenę okolicy sromu, pochwy, szyjki macicy oraz okolicy ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy. Początkowo po założeniu wziernika oceniamy wyżej wymienione okolice w odpowiednim powiększeniu. Następnie wykonuje się tzw. próbę octową oraz ewentualnie próbę jodową (obmywa się okolicę szyjki macicy specjalnymi roztworami w niewielkiej ilości) w celu lepszej oceny i zwiększenia czułości badania. W razie stwierdzenia miejsc podejrzanych o występowanie patologii często uzupełniane jest pobraniem wycinków, które przesyłane są do badania histopatologicznego. Kolposkopia to badanie, które nie stawia ostatecznej diagnozy, ale w bardzo dużym stopniu ułatwia diagnostykę.

WSKAZANIA:
✔️ przede wszystkim nieprawidłowy wynik cytologii (pamiętajcie, że bardzo dobrze jest zadbać o wykonywanie cytologii łącznie z badaniem obecności onkogennych wirusów HPV!)
✔️ niepokojące zmiany makroskopowe widoczne na szyjce macicy
✔️ kontrola po wcześniejszych badaniach kolposkopowych w określonych sytuacjach

PRZECIWWSKAZANIA:
❌ kolposkopia nie może być wykonywana kiedy masz miesiączkę – pamiętaj o tym, kiedy lekarz ustala termin przyjęcia do szpitala
❌ ponieważ w badaniu wykorzystywane są różne odczynniki poinformuj lekarza o ewentualnych uczuleniach np. na jod

KOLPOSKOPIA W CIĄŻY: 

Czy można wykonać kolposkopię w ciąży? Oczywiście 😊
Pamiętaj, że w ciąży powinnaś mieć wykonaną cytologię. Jeżeli wynik jest nieprawidłowy kolposkopia pozwala na weryfikację. Lekarz poinformuje Cię o planowanym zakresie zabiegu.

Po wszystkim tego samego dnia wychodzisz do domu, po 4 tygodniach możesz odebrać wynik badania histopatologicznego i powinnaś się zgłosić do lekarza celem ustalenia dalszego postępowania