📍 Termin minął i nic się nie dzieje? Nie martw się, każda z nas jest inna, nasze Dzieci również – jedne będą potrzebowały 38 tygodni w brzuchu mamy, a inne 41 tygodni, aby być gotowymi do przyjścia na świat 😊 W terminie porodu koniecznie udaj się na wizytę do osoby prowadzącej ciążę – powinnaś mieć zrobiony zapis KTG oraz wykonane badanie ultrasonograficzne z oceną masy Twojego Dziecka oraz oszacowaniem ilości wód płodowych. To ważne, bo dla części dzieci warunki w brzuchu mamy po upływie 40-go tygodnia mogą już nie być komfortowe i lepiej będzie dla Was, abyśmy zaproponowali indukcję czyli wywołanie porodu. Część dzieci może być już dosyć spora i z tego względu również możesz dostać propozycję indukcji, aby zapobiec cięciu cesarskiemu w związku ze zbyt dużą masa płodu. Jeśli lekarz/położna ocenią, że wszystko jest w porządku, wyznaczą kolejną kontrolę za tydzień. Maksymalnie można czekać aż 2 tygodnie po wyznaczonym terminie, jednak w świetle niedawnych badań wydaje się, że najrozsądniej zaproponować skierowanie do indukcji porodu około 8-mej doby po terminie.

📍 A więc kiedy powinnaś się do nas zgłosić? Tak jak napisaliśmy powyżej, jeśli zjawisz się u nas tydzień po terminie, to na pewno zaproponujemy hospitalizację i indukcję porodu, ale oczywiście to od Ciebie zależy czy się na to zgodzisz.

📍 Czy do przyjęcia z powodu ciąży po terminie potrzebne jest skierowanie? Fajnie byłoby gdybyś je miała, bo w pewien sposób nie jest to sytuacja nagła, w której przyjmujemy „na ostro”, ale jeśli zgłosisz się bez skierowania, to też oczywiście Cię przyjmiemy.

📍 Kiedy jest najlepszy czas aby się zgłosić do izby przyjęć? Najlepiej, żebyś przyszła ok. 8.00. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że bardziej prawdopodobne jest, że będziemy mieli dla Ciebie miejsce, ale również dlatego, że lepiej rozpoczynać indukcje przedpołudniem i urodzić w godzinach wieczornych niż zlecać wywołanie porodu w godzinach popołudniowych, bo po nieprzespanej nocy, na bloku porodowym trudniej Ci będzie zebrać siły na końcówkę porodu.
Pamiętaj, że do przyjęcia nie musisz ( a nawet nie powinnaś) być na czczo.

📍 Zostałam przyjęta – co dalej? W zależności od etapu przygotowania szyjki zadecydujemy czy zaproponować Ci kroplówkę z oksytocyną czy też musimy trochę nad Twoją szyjką „popracować” i zalecić cewnik Foleya czy prostaglandyny. Zajrzyj do naszego posta o indukcji porodu – znajdziesz tam opis tych wszystkich procedur.

Życzymy udanych indukcji i udanych porodów Maluchów, które zasiedziały się w brzuchu 😉