Rekomendacje i zastosowanie ultrasonografii we wczesnej ciąży różnią się w poszczególnych krajach. W Polsce wg rekomendacji PTGiP (nasz lekarski ginekologiczny organ wydający m.in. zalecenia postępowania obowiązujące wszystkich ginekologów-położników w naszym kraju) badanie do 10 tyg. powinno być wykonane ze wskazań lekarskich. Co to znaczy??? Wszystko i nic tak właściwie. Dla mnie wskazanie jest jedno: ciąża 🙂 Proponuję to badanie wszystkim pacjentkom bez wyjątku. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że jest nieinwazyjne i wbrew ocenom niektórych „lekarzy typu dr Zięba” nie szkodzi rozwojowi ciąży ( oczywiście mam na myśli badanie wykonanę przez osobę, która wie,że ALARA to nie nazwa nowej edycji samochodów dostawczych, ale skrót opisujący jedną z podstaw bezpieczeństwa badań usg). Po drugie dlatego, że pozwala na wykrycie bardzo wielu rzeczy, które moga mieć kluczowe znaczenie dla dalszego bezpieczeństwa Mamy i Dziecka.

Jakie elementy obejmuje badanie ultrasonograficzne do 10tygodnia?

  1. uwidocznienie obecności i lokalizacji jaja płodowego – pozwala określić czy Twoja Ciąża rozwija się w prawidłowym miejscu, czyli w jamie macicy. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ czasami zdarza się tzw. ciąża ektopowa, czyli taka, która rozwija się np.w jajowodzie czy jajniku i może stanowić zagrożenie nawet dla Twojego życia, jesli doprowadzi do krwotoku w jamie brzusznej. Lokalizacja ciąży jest też bardzo ważna u tych z Was, które przeszły cięcie cesarskie, ponieważ rzadkim ale bardzo poważnym powikłaniem może być tzw. ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim. Sytuacji takiej nie można lekceważyć, ponieważ może zakończyć się pękięciem macicy ze wszystkimi konsekwencjami tego zdarzenia.
  2. ocena wieku ciążowego – czy wiesz, że na podstawie CRL czyli długości Twojego Dziecka od głowy do pupy, jesteśmy w stanie na etapie 9-10 tygodnia ciąży bardzo dokładnie określić termin Twojego porodu? Jest to szczególnie przydatne, jeśli Twoje miesiączki były nieregularne i trudno powiedzieć, kiedy doszło do zapłodnienia. Dokładne określenie terminu porodu pozwoli Ci uniknąć byc może niepotrzebnej indukcji tylko i wyłącznie z powodu „bycia po terminie”
  3. ocena liczby pęcherzyków, zarodków, pęcherzyków żółtkowych, kosmówek i owodni – czyli po prostu stwierdzenie czy bedziesz Mamą jednego czy większej ilości Maluchów. Jesli masz szansę na bycie Mamą bliźniaków, to właśnie na tym etapie najłatwiej jest nam powiedzieć czy Twoje Maluchy będą miały osobne łożyska i czy są w osobnych workach owodniowych. To bardzo ważna sprawa, która wpływa na cały przebieg ciąży i poród.
  4. ocena FHR – czyli sprawdzenie czy Twojemu Dziecku bije serduszko. Jesteśmy w stanie to stwierdzić i pokazać na ekranie już na etapie kiedy długość Twojego Maleństwa to zaledwie 5mm.
  5. ocena narządu rodnego – podczas której ogladamy Twoją macicę i jajniki. Dla mnie bardzo ważnym aspektem jest też możliwość oglądnięcia blizny macicy, jeśli jesteś po cięciu cesraskim.

Wiem, że byc może są wśród Was przeciwniczki badań ultrasonograficznych we wczesnej ciąży, jednak dla mnie to nieodzowne narzędzie, dające możliwość czy Wasza ciąża przebiega prawidłowo.