Średnia długość trwania ciąży to 40 tygodni (280 dni). Okazuje się jednak, że w wyznaczonym terminie rodzi ok. 5% ciężarnych. Termin porodu możemy oznaczyć: regułą Naegelego (pierwszy dzień ostatniej miesiączki +7 dni -3 miesiące +1 rok), zakładając, że ciąża trwa 40 tygodni lub 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki albo za pomocą badania USG w I trymestrze ciąży. Ostatnia metoda wydaje się najbardziej dokładna, błąd pomiaru ma zakres zaledwie 2-3 dni (oczywiście jeżeli CRL czyli długość Twojego Malucha od głowy do pupy, jest wyznaczona zgodnie ze standardem wykonywania tego badania).

Pamiętajcie – termin porodu nie zmienia się podczas każdej wizyty! Powinien być wyznaczony na podstawie ostatniej miesiączki lub badania usg pomiędzy 10-14 tygodniem ciąży ( chyba, że zgłosiłaś się później – wtedy korzystamy z innych pomiarów ultrasonograficznych, najczęściej wymiaru główki lub móżdżku). To, że na wydrukach z badania usg masz za każdym razem inny termin, nie oznacza, że twój termin porodu się zmienia. Różnice te biorą się z odmiennego tempa wzrastania dzieci (aparat w późniejszym etapie ciąży podaje datę porodu na podstawie wyliczonej wagi płodu) – weź pod uwagę, że dzieci w terminie rodzą się i z wagą 2800g i z wagą 4500g, i nie oznacza to, że jedne są młodsze, a inne starsze.

Termin minął i nic się nie dzieje? Nie martw się, każda z nas jest inna, nasze Dzieci również – jedne będą potrzebowały 38 tygodni w brzuchu mamy, a inne 41 tygodni, aby być gotowymi do przyjścia na świat 😊 W terminie porodu koniecznie udaj się na wizytę do osoby prowadzącej ciążę – powinnaś mieć zrobiony zapis KTG oraz wykonane badanie ultrasonograficzne z oceną masy Twojego Dziecka oraz oszacowaniem ilości wód płodowych. To ważne, bo dla części dzieci warunki w brzuchu mamy po upływie 40 tygodnia mogą już nie być komfortowe i lepiej będzie dla Was, abyśmy zaproponowali indukcję czyli wywołanie porodu. Część dzieci może być już dosyć spora i z tego względu również możesz dostać propozycję indukcji, aby zapobiec cięciu cesarskiemu w związku ze zbyt dużą masa płodu. Jeśli lekarz/położna ocenią, że wszystko jest w porządku wyznaczą kolejną kontrolę za tydzień. Maksymalnie można czekać aż 2 tygodnie po wyznaczonym terminie, jednak w świetle niedawnych badań wydaje się, że najrozsądniej zaproponować skierowanie do indukcji porodu około 8-mej doby po terminie.

A więc kiedy powinnaś się do nas zgłosić? Tak jak napisaliśmy powyżej, jeśli zjawisz się u nas tydzień po terminie, to na pewno zaproponujemy hospitalizację i indukcję porodu, ale oczywiście to od Ciebie zależy czy się na to zgodzisz.

Czy do przyjęcia z powodu ciąży po terminie potrzebne jest skierowanie? Fajnie byłoby gdybyś je miała, bo w pewien sposób nie jest to sytuacja nagła, w której przyjmujemy „na ostro”, ale jeśli zgłosisz się bez skierowania, to też oczywiście Cię przyjmiemy.

Kiedy jest najlepszy czas aby się zgłosić do izby przyjęć? Najlepiej, żebyś przyszła ok.8.00. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że bardziej prawdopodobne jest, że będziemy mieli dla Ciebie miejsce, ale również dlatego, że lepiej rozpoczynać indukcje przedpołudniem i urodzić w godzinach wieczornych niż zlecać wywołanie porodu w godzinach popołudniowych, bo po nieprzespanej nocy, na bloku porodowym trudniej Ci będzie zebrać siły na końcówkę porodu. Pamietaj, że do przyjęcia nie musisz ( a nawet nie powinnaś) być na czczo.

Zostałam przyjęta – co dalej? W zależności od etapu przygotowania szyjki zadecydujemy czy zaproponować Ci kroplówkę z oksytocyną czy też musimy trochę na Twoją szyjką „popracować” i zalecić cewnik Foleya czy prostaglandyny. Zajrzyj do naszego posta o indukcji porodu – znajdziesz tam opis tych wszystkich procedur.

Życzymy udanych indukcji i udanych porodów Maluchów, które zasiedziały się w brzuchu 😉