Dziewczyny! Przekazujemy Wam „list” od Naszej Marleny 

Do wszystkich Mam na początku mlecznej drogi…

Kiedy powitasz swoje maleństwo na świecie, nic nie będzie już tak samo jak wcześniej. Pamiętaj, że macierzyństwo jest nieprzewidywalne. Jeszcze wiele razy w życiu będziesz musiała zmienić swoje plany, dostosować się do bieżących okoliczności.
Wasze początki mogą być trudne. Z jednej strony ogromne szczęście, wszechogarniająca miłość, zachwyt nad maleństwem, z drugiej zaś ból, zmęczenie, wyczerpanie.
Rozczulasz mnie każdego dnia, kiedy widzę Cię zatroskaną, zmartwioną, niewyspaną, obolałą, jak z czułością czuwasz przy swoim dziecku. Podziwiam Cię…Superbohaterko.
Wzruszam się razem z Tobą, kiedy widzę łzy zdradzające bezradność, niepewność i brak sił. Chcę, byś wiedziała ,że to normalne, zwłaszcza, kiedy stałaś się Mamą po raz pierwszy.
To zupełnie nowa rola w Twoim życiu.
Cieszę się z Tobą, kiedy widzę jak się uśmiechasz. Wtedy wiem, że jesteś szczęśliwa. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.
Mimo tego trudnego czasu u Nas masz możliwość i prawo do odwiedzin bliskiej osoby, bo wiemy jak bardzo ważne jest wsparcie.
Masz szansę karmić piersią. Decyzję co do sposobu karmienia podjęłaś pewnie już dużo wcześniej. Uwierz w siebie.
Musisz wiedzieć, że nie zawsze na początku jest łatwo. Jednak nie poddawaj się jeśli spotkają Cię trudności. Jeśli będzie niewygodnie, będzie bolało. Pamiętaj, że największy ból już za Tobą.
Być może oglądałaś filmiki, na których śliczny, różowy bobasek bez problemu otwiera szeroko usteczka, chwyta pierś ,ssie ,a potem błogo zasypia.
Ten czas w szpitalu, kiedy jesteście razem wykorzystaj jak najlepiej. Jeszcze raz daj z siebie wszystko i poświęć czas na naukę karmienia piersią. Tej decyzji nigdy nie będziesz żałować. Chociaż pewnie nieraz dopadnie Cię zniechęcenie i zaczniesz wątpić. Fenomen Twojego mleka jest nie do opisania i nie do podrobienia. Każdy dzień się liczy.
Potrzebujesz dużo wsparcia, determinacji i trochę wiedzy. Nie będziesz wtedy miała wątpliwości, że Twoje mleko jest idealnie skomponowane dla Twojego dziecka, że zmienia się w zależności od pory dnia czy nocy a nawet czasu karmienia. Nie traci też swoich wartości z wiekiem dziecka. Pokarm też nigdy nie jest za ,,chudy”.
Będziesz wiedziała, że w 1. dniu życia noworodek może być śpiący i potrzebuje bardzo małej ilość pokarmu.
Dowiesz się, że w kolejnym dniu być może będzie ‘’wisiał na piersi’’ i co to takiego “godzina kaktusa”.
Poznasz też wskaźniki skutecznego karmienia.
Będziesz wiedziała, że laktatora nie używamy do tego, aby zmierzyć ilość mleka w Twoich piersiach i że ich wielkość nie ma wpływu na ilość.
Warto o to zawalczyć mimo trudności i pierwszych niepowodzeń . Daj sobie szansę. Na każdym etapie możesz zrezygnować. Butelkę z mlekiem modyfikowanym zawsze zdążysz podać. To Twój wybór. Karmienie naturalne daje Ci wybór. Pochopna rezygnacja nie da Ci raczej już drugiej szansy .
Jeśli jednak z różnych powodów, czasem niezależnych od Ciebie karmisz sztucznie nie stresuj się tym . Nikt nie będzie Cię krytykował, dostaniesz wsparcie. Absolutnie nie czuj się gorsza. Pokażemy Tobie jak karmić. Zapewnimy odpowiedni pokarm dla Twojego dziecka.
Pytaj o wszystko czego nie wiesz. Nie zawsze jednak będę mogła Ci pomóc. Czasem będzie potrzebne wsparcie innych specjalistów np. neurologopedy lub fizjoterapeuty.
Niezależnie od sposobu karmienia jesteś najlepszą matką na świecie.
Bądź dzielna. Bądź silna. Dasz radę!!! .
Wasza CDL – Marlena Jurkiewicz

Przydatne linki:
https://www.hafija.pl
http://cnol.kobiety.med.pl/pl/