Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało listę sytuacji, w których należy wywoływać poród ze względu na rosnące ryzyko powikłań dla Ciebie i Twojego Dziecka.

1. Ciąża po terminie porodu – 7 – 10 dni po wyznaczonym terminie porodu z USG I trymestru

2. Odpływanie płynu owodniowego powyżej 48 godzin w ciąży donoszonej (37+0 tyg w górę) – jeżeli w tym czasie samoistnie nie rozpocznie się poród ciąża powinna być indukowana ze względu na bezpieczeństwo Twojego Malucha. Przy pęknięciu worka owodniowego tworzy się miejsce „kontaktu” ze środowiskiem zewnętrznym, co sprzyja rozwojowi infekcji noworodka.

3. Podejrzenie dużej masy płodu – kiedy Twój dzidziuś jest wyjątkowo dużym okazem (i dopóki jest w brzuszku pamiętaj, że ciągle rośnie) indukcja proponowana jest z powodu zwiększenia ryzyka porodu zabiegowego, zablokowania barków po urodzeniu główki, urazów krocza i zachorowalności dziecka.
No dobrze, ale jakie dziecko to duże dziecko? Ciężko odpowiedzieć w prosty sposób na to pytanie, ale jest to mniej więcej waga +/- 4000g, ale znaczenie ma również fakt czy to Twój pierwszy poród czy kolejny i to jak jesteś zbudowana.

4. Podejrzenie hipotrofii płodu – najogólniej mówiąc odnosimy się tutaj do zdarzenia kiedy Twoja pociecha jest za mała w stosunku do wieku ciąży. Wyróżniamy 2 podstawowe sytuacje:
a. SGA (small for gestational age) – dziecko jest zbyt małe do wieku ciążowego, ale czuje się dobrze w brzuszku (np. jest mniejszy, bo rodzice są drobnej budowy, niscy) – taką ciążę indukujemy w terminie porodu
b. FGR (fetal growth restriction) – dziecko zbyt małe do wieku ciążowego, jego wzrost został z jakiegoś powodu zahamowany i nie czuje się już zbyt komfortowo. Taką ciążę indukujemy wcześniej niż w terminie porodu.

5. Nadciśnienie tętnicze w ciąży – indukcja w 38. tygodniu ciąży

6. Cukrzyca w ciąży – indukcja w 39. tygodniu ciąży

7. Cholestaza ciężarnych – w skrócie sytuacja kiedy obserwujemy wzrost kwasów żółciowych w Twojej krwi, a Ty najczęściej odczuwasz to jako świąd skóry lub jej zażółcenie – w zależności od poziomu kwasów żółciowych taką ciążę indukujemy wcześniej niż wyznaczony termin porodu.

8. Wiek mamy >40 lat – jeżeli ciąża jest niepowikłana wywołanie porodu proponowane jest w skończonym 39 tygodniu ciąży

Powyżej opisaliśmy najczęstsze wskazania do indukcji porodu. Pamiętajcie jednak, że może ona zostać zaproponowana również w innych sytuacjach, uzasadnionych medycznie, ocenianych przez lekarza prowadzącego Twoją ciążę lub lekarza w szpitalu.


Nie oznacza to oczywiście np, że jak masz 41 lat to musisz urodzić przed terminem. Jest to tylko zbiór zaleceń, opartych na statystyce, ostateczna DECYZJA NALEŻY DO CIEBIE , MAMO. My możemy tylko przedstawić plusy i minusy, ale to TY wybierasz swoją droge do porodu 🙂 POWODZENIA 🙂