Obecnie z wiadomych względów nie odbywają się nasze spotkania informacyjne w Oddziale. Ponieważ napływa do nas bardzo wiele pytań z Waszej strony, odpowiemy tutaj na te, które pojawiają się najczęściej

✔Mam katar, boli mnie gardło…itp. Czy zostanę przyjęta do porodu?
To zależy od oceny Twojego stanu zdrowia przez osobę prowadzącą tzw.triaż czyli segregację pacjentów. Obecnie każda osoba, która chce wejść do Szpitala wypełnia ankietę oraz rozmawia z ratownikiem, który decyduje czy wywiad albo objawy nie sugerują zakażenia Covid-19. Jeśli uzna, że możesz być nosicielką koronawirusa, powiadomi lekarza dyżurnego i z nim ustalisz dalsze postępowanie. Jeśli lekarz potwierdzi obawy ratownika i uzna, że na obecnym etapie porodu bezpieczny jest transport, przewieziemy cię do Oddziału dedykowanego pacjentkom Covid-dodatnim czyli do WSS przy ul.Kamieńskiego

✔czy partner/maż/bliska osoba może mnie przywieźć do porodu i pomóc wnieść bagaże?
Możesz oczywiście być przywieziona przez dowolną osobę, ale będziesz musiała z nim/nią się pożegnać w punkcie triażowym, czyli przed wejściem do Szpitala. Pamiętaj więc, aby racjonalnie się spakować – pomożemy ci oczywiście, ale weź pod uwagę, że nasze „moce przerobowe” są ograniczone

✔Czytałam, że muszę sie tak spakować aby zminimalizować potrzeby donoszenia rzeczy – czy to oznacza, że mam brać ze sobą do szpitala fotelik-nosidełko dla Dziecka?
Nie, fotelik nie jest potrzebny. Weź tylko ciuszki, w które ubierzesz Twoje Dziecko; my pomożemy Ci przejść do wyjścia, gdzie będzie na Ciebie czekać bliska osoba z fotelikiem.

✔A co z wypisem? Gdzie moge go odebrać?
Jesli odbierasz wypis w dniu opuszczenia szpitala, zapraszamy między 14 a 15 do Sekretariatu, który mieści się w Oddziale. Jesli chcesz odebrać go później, będzie czekał na Ciebie w Rejestracji na parterze. Wypis może też odebrać osoba, która upoważniasz do wglądu do dokumentacji medycznej przy przyjęciu do szpitala.

✔Mam założone szwy. Gdzie i kiedy mam je zdjąć?
Jeśli masz założone szwy na krocze czy pochwę, nie ma potrzeby ich ściągania – są rozpuszczalne. Ranę powinna obejrzeć Twoja położna, środowiskowa, u której składałaś deklarację.
Jesli jesteś po cięciu cesarskim szew należy zdjąć około 7-mej doby po operacji (chyba że przy wypisie lekarz wskaże inaczej). Możesz to zrobić u nas w Oddziale od pon do pt w godzinach 7-19 w Poradni KOC. Możesz o to również poprosić położną środowiskową na wizycie patronażowej, ale ma ona prawo Ci odmówić i odesłać do Oddziału.

✔Jutro mija termin mojego porodu. Mój lekarz prowadzący nie przyjmuje. czy mogę zgłosić się do Szpitala na kontrolę?
Niestety nie, ponieważ Szpital nie może przejąć na siebie opieki ambulatoryjnej tylko dlatego, że w związku z epidemią niektóre przychodnie czy lekarze nie świadczą usług. Jesli uczęszczałaś do Poradni, która ma podpisany kontrakt z NFZ, nie może ona odmówić Ci wizyty zgodnie z planem opieki perinatalnej. Wizyta ta może być zrealizowana jako teleporada lub tradycyjnie, w zależności od bieżących potrzeb. Szpital przejmuje opieke nad Toba i Twoim Maluchem, jęsli upłynęło minimum 7 dni po terminie porodu lub wcześniej, jesli masz skierowanie do Szpitala z powodu chorób współistniejących czy powikłań ciąży, np.cukrzycy. Opieka ta wiąże się z hospitalizacją czyli pobytem w Oddziale.

✔Czy Poradnia KOC działa? Czy moja wizyta kontrolna zostanie odwołana?
Poradnia KOC oczywiście działa, natomiast obecnie ze względu na liczbę pacjentek i sytuację epidemiologiczna nie podpisujemy nowych umów, czyli nie przyjmujemy pod opiekę nowych pacjentek. Mamy nadzieję, że zmieni to się niebawem – na pewno napiszemy o tym tutaj. Wszystkie dotąd zaplanowane wizyty odbywają się zgodnie z wcześniejszym harmonogramem. Jeśli czujesz się dobrze, nic Cię nie niepokoi, a potrzebujesz np.tylko przedłużyć recepte na stałe leki i obawiasz się wizyty w Szpitalu – zadzwoń do nas w godzinach funkcjonowania Poradni, zaoferujemy Ci teleporadę i wypiszemy e-receptę.

✔Czy w związku z epidemią Oddział i Sala Porodowa funkcjonują w inny sposób?
Nie, wszystko działa jak do tej pory. Jedyna różnicą jest brak możliwości odwiedzin i porodów rodzinnych. Ale nie martw się – robimy wszystko, abyś jak najmniej odczuwała te niedogodności. A w tajemnicy musimy powiedzieć, że mimo trudnej sytuacji, jest nawet lepiej niż w „tradycyjnym modelu” ☺
Kobiety są otoczone przez inne kobiety (z wyjatkiem paru oddziałowych Lekarzy-Rodzynków), czują się mniej skrępowane swoją fizjologią, podchodzą bardzo zadaniowo do porodu i szczerze mówiąc my-personel o wiele rzadziej widzimy problemy z karmieniem, brak motywacji i kryzys w trakcie porodu…itd. Więc nie przejmuj się – Kobiety mają moc 💪💪💪

✔Czy przez epidemię mój pobyt w Szpitalu będzie dłuższy albo krótszy?
Nie, nie ma tu żadnych różnic w naszym postepowaniu. Obserwujemy jedynie, że częściej zdarzaja się „wypisy na własne żądanie”. Czy to bezpieczna opcja? Uważamy, że jeśli nie ma p/wskazań medycznych to po 6-8h od porodu w zasadzie możesz już przebywać w domu. Pamiętaj tylko, że wtedy musisz sama zadbać o szczepienia i badania przesiewowoe Twojego Maluszka.


I pamiętajcie – nie wychodżcie z domu, jesli nie musicie 😊😊😊